Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Urszula Wolak poleca: „Amazing Grace”

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2019.11.15 09:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:11 )
Seans tego filmu jest niezwykłą ucztą. Nie tylko dlatego, że opowiada muzyczną historię królowej soulu Arethy Franklin. To bowiem opowieść, która, by ujrzeć światło dzienne musiała czekać aż 46 lat. Czasy bowiem nie sprzyjały zarówno premierze jak i poruszanemu tematowi – rosnącej w siłę społeczności Afroamerykanów mających kolosalny wpływ na kulturę amerykańską w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

fot: materiały prasowe

Osią fabularną dokumentalnego dzieła zatytułowanego „Amazing Grace” jest jednak ona – Aretha Franklin. W ciągu dwóch nocnych sesji, podczas nagrań w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii w 1972 roku, twórcy ukazują piosenkarkę jako największą artystkę jazzu, soulu i gospel. Królową sceny obserwujemy jednak w wyjątkowej odsłonie, gdy oddaje hołd swojemu ukochanemu gatunkowi – muzyce gospel, a tym samym całej kulturze czarnoskórej Ameryki tamtych lat.

Naturalna, jak zwykle zaangażowana. Czuć, że muzyka wypływa z jej trzewi, rozgrzewając publiczność do czerwoności. Jednym wyciska z oczu łzy, inni zawdzięczają jej błogi uśmiech. Nie pamiętam, by którykolwiek film dokumentalny traktujący o muzyce był aż tak wypełniony emocjami. To wspaniałe, że cały świat może go w końcu zobaczyć i – co więcej – przeżyć pamiętny występ Arethy Franklin. Jak piszą dystrybutorzy „Amazing Grace”: Święty Graal Hollywoodu został odnaleziony.

 

Posłuchaj także: Magazyn "W kadrze" "Aretha Franklin: Amazing Grace" i "Nie ma nas w domu"

 

 

Urszula Wolak

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię