Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Tryptyk rzymski" - premiera nowego słuchowiska Radia Kraków

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2020.10.12 12:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:21 )

projekt plakatu Kuba Woynarowski

Nasze słuchowisko będzie można usłyszeć w Radiu Kraków w sobotę 17.10 po godz.16.05. W roku stulecia urodzin Karola Wojtyły sięgamy po "Tryptyk rzymski", utwór poetycki opublikowany przez Jana Pawła II w 2003 roku. W roli głównej - aktor Narodowego Starego Teatru Jacek Romanowski, laureat tegorocznej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.  

- Z poezją Jana Pawła II mam do czynienia od wielu lat - podkreśla Jacek Romanowski. - Wielokrotnie interpretowałam wiersze Karola Wojtyły, jednak propozycja nagrania "Tryptyku rzymskiego" to wyjątkowe wyzwanie.

"Tryptyk rzymski" to poemat religijny, składający się z trzech części: „Strumień”, „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu kaplicy Sykstyńskiej” oraz „Wzgórze w krainie Moria”. Autor rozważa tajemnice stworzenia, medytuje o przemijaniu. Przywołuje tajemnice natury, przygląda się słynnym freskom Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, przypomina o ofiarowaniu Izaaka przez Abrahama. - To także metafizyczna opowieść o relacji człowieka z Bogiem i z naturą - mówi reżyserka "Tryptyku rzymskiego" Ewa Ziembla.

"Tryptyk rzymski" z reguły interpretowany jest przez jednego aktora, jako monolog. W nowym słuchowisku Radia Kraków usłyszymy aż cztery głosy, z Jackiem Romanowskim w roli głównej. Aktor Narodowego Starego Teatru jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Romany Bobrowskiej, wyróżnienia, które przyznajemy od 2011 roku. - Medytacyjna treść poematu zyskuje poprzez ten zabieg nową formę - podkreśla Ziembla. Obok Jacka Romanowskiego, w "Tryptyku rzymskim" występują także Dominika Bednarczyk, Tadeusz Zięba, Jan Romanowski. Oryginalną muzykę skomponował Dawid Sulej Rudnicki.

W nowym słuchowisku Radia Kraków, obok poezji Karola Wojtyły wykorzystaliśmy także materiały dokumentalne z radiowego archiwum m.in fragmenty papieskich pielgrzymek do Polski, czy wypowiedzi kardynała Franciszka Macharskiego z krakowskiej premiery utworu, która odbyła się w siedzibie krakowskiej Kurii. O papieskim utworze, tuż po polskiej premierze, z uznaniem mówił noblista Czesław Miłosz. „Na powierzchni są tylko słowa, ale pod spodem zawarta jest właściwie cała nauka Kościoła, cała dogmatyka katolicka. To jest jej najbardziej skrótowe, najbardziej zwięzłe przedstawienie”.

 

jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię