|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego

Tytuł słuchowiska to „T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego”. Premiera 9 maja o godz. 15.05.

Z Tomaszem Cyzem rozmawia Justyna Nowicka

Dominika Bednarczyk i Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Premierę nowego słuchowiska Radia Kraków zaplanowaliśmy 9 maja o godz. 15.05. Usłyszą Państwo głosy Dominiki Bednarczyk, Tomasza Międzika i Feliksa Szajnerta. Reżyseruje Tomasz Cyz, muzyka Paweł Sołtys Pablopavo.

Tomasz Cyz i Wojciech Gruszka. Fot. Piotr Kubic

„Kochany Rysiu” - zaczynał najczęściej Tadeusz Różewicz. „Serce moje” - czytał najczęściej w odpowiedzi od Ryszarda Przybylskiego, kiedy już przeszli na „ty”. Pisali do siebie prawie pół wieku: o poezji (jej powinnościach i niemożliwościach), o malarstwie (Nowosielski!), o Bogu, duchowości, metafizyce, o jedzeniu i piciu, o wizytach w ZOO i spacerach. Byli złośliwi, piekielnie inteligentni, szczerzy do bólu, piękni w wolności i niezależności. Słuchowisko „T.R., R.P., tukan toki, Bóg i bób” jest zapisem tej fascynującej przyjacielskiej korespondencji dwóch wybitnych intelektualistów przełomu wieków, a Feliksowi Szajnertowi (T.R.) i Tomaszowi Międzikowi (P.R.) towarzyszyć będzie - jak kontrapunkt, przypis - Ona, czyli Dominika Bednarczyk oraz dźwięki stworzone przez Pawła Sołtysa.

Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Jeden z największych polskich poetów Tadeusz Różewicz i wybitny humanista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej Ryszard Przybylski są bohaterami książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa SIC!. W tomie korespondencji "Listy i rozmowy 1965-2014", zredagowanym przez Krystynę Czerni, respondenci rozmawiają o literaturze, ale także o malarstwie, świecie współczesnym, życiu codziennym. Przede wszystkim jednak te listy świadczą o głębokiej przyjaźni, która połączyła poetę i historyka literatury. Nowe słuchowisko Radia Kraków powstaje na kanwie tej publikacji.

Tomasz Międzik. Fot. Piotr Kubic

"Wiesz o tym, że Cię kocham – pisze Przybylski – i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce (4 IV 1986). Obaj wspólnie przeżywają żałobę po rodzicach i przyjaciołach, dzielą się smutkiem i melancholią, niekiedy złością. Łączy ich wzajemna troska o kruche zdrowie, wsparcie w chorobach, lecz także przekonanie o wulgarności współczesnego życia społecznego. W 1990 roku na egzemplarzu Homilii na Ewangelię dzieciństwa Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi wraz z podziękowaniem / za równą i posilną przyjaźń, / rzecz może najcenniejszą w tym/ narodowym burdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki. (ze wstępu Krystyny Czerni).

Feliks Szajnert. Fot. Piotr Kubic

Ryszard Przybylski (1928-2016) – eseista, tłumacz, historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; badacz tradycji klasycystycznej w literaturze polskiej.

Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta,


Premiera 9 maja o godz.15.05

występują
TR_ Feliks Szajnert
PR_ Tomasz Międzik
ONA_ Dominika Bednarczyk

scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz
muzyka Paweł Sołtys Pablopavo/Patryk Kraśniewski
realizacja radiowa Wojciech Gruszka
opieka redakcyjna Justyna Nowicka

rk

100%
0%