"Skrzypce w zbiorach polskich" będzie trzecią - po "Polskich ludowych instrumentach muzycznych" oraz "Fortepianie w zbiorach polskich" - odsłoną portalu "Instrumenty muzyczne" (www.instrumenty.edu.pl), największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.

Uruchomiony zostanie w trakcie XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który odbywać się będzie w Poznaniu w dniach 8-23 października. Prezentacja portalu zaplanowana została na 21 października.

"To kolejna odsłona naszego portalu o instrumentach. W zeszłym roku prezentowaliśmy portal o fortepianach podczas Konkursu Chopinowskiego, w tym roku mamy przyjemność pokazać cyfrową bazę danych o skrzypcach w zbiorach polskich w trakcie trwania Konkursu im. Wieniawskiego" - powiedział dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski.

"Pokażemy instrumenty, wykonane przez wybitnych polskich lutników, a także instrumenty wszystkich polskich laureatów konkursu skrzypcowego od samego początku jego istnienia. Ustalenie na jakim instrumencie grała Grażyna Bacewicz, która była laureatką dyplomu honorowego nie było łatwą sprawą. Zaskoczyło nas, że nie mamy tej wiedzy. To będzie duży walor poznawczy. Mam nadzieję, że listę polskich laureatów będziemy uzupełniać o kolejne nazwiska" - podkreślił Kosowski.

Do tworzenia tej cyfrowej bazy danych o skrzypcach organizatorzy - Instytut Muzyki i Tańca, a także Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego i Związek Polskich Artystów Lutników - zaprosili naukowców i lutników, m.in. prof. Beniamina Vogla - instrumentologa i historyka instrumentów muzycznych, czy reprezentującą młode pokolenie instrumentalistów Joannę Gul z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Wśród autorów znaleźli się także Alicja Knast, dr Stanisław Marduła i prof. Zbigniew J. Przerembski; kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska.

Na portalu zaprezentowane zostaną skrzypce z Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników w Warszawie, a także instrumenty polskich laureatów Konkursu im. Wieniawskiego oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy artyści.

Dodatkowo, w internetowej bazie znajdzie się ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć wraz z opisami, zaprezentowane zostaną biogramy wybitnych lutników, historia lutnictwa w Polsce i Europie czy zagadnienia, związane z warsztatem lutniczym. Źródłem przykładów muzycznych będą fragmenty antologii "Laureaci Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego 1935-2001".

Zaprezentowane zostaną także nagrania wybranych skrzypiec z kolekcji resortu kultury, dokonane z myślą o portalu. W zakładce "edukacja" dostępne będą artykuły i filmy o charakterze popularyzatorskim, kierowane do szerokiej publiczności. W ich tworzeniu udział wziął m.in. skrzypek jazzowy Adam Bałdych. Portal dostępny będzie w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Portal realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

PAP/bp