Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Piękna Niepodległa w Muzeum Armii Krajowej - Kobiety w walce o niepodległość

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2018.03.08 15:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:56 )
Legionistki, sanitariuszki, działaczki polityczne i społeczne. Kilkanaście opowieści o kobietach, które brały udział w odzyskiwaniu przez Polskę i niepodległości i w budowaniu niepodległego kraju znalazło się na wystawie "Piękna Niepodległa" prezentowanej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Posłuchaj wypowiedzi Mateusza Gawlika, współtwórcy wystawy
Piękna Niepodległa w Muzeum Armii Krajowej

Wśród przypomnianych bohaterek znalazły się m.in. Maria Chełmicka komendantka Polskiej Organizacji Wojskowej w Lublinie a w dwudziestoleciu międzywojennym posłanka i senatorka lub Helena Bujwidówna-Jurgielewiczowa – obrończyni Lwowa i pierwsza kobieta-weterynarz.

- Chcieliśmy przypomnieć i pokazać te kobiety, które walcząc o niepodległość walczyły także o swoje prawa - mówi Mateusz Gawlik, współtwórca wystawy.

Na ekspozycji w Muzeum AK znalazły się biogramy kilkunastu kobiet bohaterek walk o niepodległość, ale także późniejszych uczestniczek konspiracji wojennej. Ich losy pokazane zostały m.in. poprzez dokumenty, fotografie i pamiątki rodzinne.  Wystawa "Piękna Niepodlegla" wpisująca się w krakowski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezentowana będzie w Muzeum Armii Krajowej do 31 grudnia 2018 roku.

 

 

 

(Jolanta Drużyńska/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię