W oficjalnym komunikacie Netfixa czytamy, iż pierwszy sezon serialu składał się będzie z 6 odcinków. Reżyserią zajął się duet belgijskich twórców Inti Calfat i Dirk Veheye (Over Water). Scenarzystą, showrunnerem i producentem wykonawczym jest Jason George (The Protector, Narcos). W produkcję zaangażowani są także Tomek Bagiński, DJ Talbot oraz sam Jacek Dukaj.

SerialInto the Night, podobnie jak tekst Dukaja, opowiada historię przetrwania ludzkości w obliczu globalnej katastrofy. Na ekranie zobaczymy aktorów z kilku europejskich krajów: Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji i Turcji.

Akcja serialu zaczyna się, gdy Słońce zaczyna emitować promieniowanie zabójcze dla wszelkiego życia białkowego, sterylizując Ziemię w miarę jej obrotów w cyklu dnia i nocy. Akcja skupia się na pasażerach i załodze samolotu przygotowującego się właśnie do nocnego lotu z Brukseli, którzy na jego pokładzie uciekają odtąd przed świtem – w bezpieczeństwo nocnych ciemności. W samolocie znajdują się przedstawiciele różnych narodów i języków, są tu pasażerowie bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi. Tych pozornie zwykłych podróżników łączy jedno: chęć przeżycia.

„Into the Night stawia to fundamentalne pytanie, które w dzisiejszych czasach pada coraz częściej: czy ludzie potrafią się jeszcze zjednoczyć dla wspólnego celu, czy raczej podzielą nas egoistyczne interesy?” – mówi showrunner serialu Jason George. „Zachwycił mnie pomysł, w którym pasażerowie komercyjnego lotu tworzą społeczność z przypadku, skupiającą nieznajomych o różnych życiorysach i systemach wartości. Czasami takie spotkania prowadzą do przyjaźni. A czasami ludzie się kłócą o podłokietniki...

Tomek Bagiński, producent: „Pomysł zaczerpnięty jest z książki Jacka Dukaja Starość aksolotla traktującej o transhumanizmie. To, co najbardziej mi się w nim spodobało, to nieuchronność apokalipsy i myśl, że możesz przed nią uciec na pokładzie samolotu razem z grupą obcych ludzi, którzy nawet nie mówią w tym samym języku. Nigdy nie znamy ludzi, z którymi podróżujemy – aż tu odkrywasz, że to oni są teraz całym twoim plemieniem, i od nich zależy twoje przeżycie – to buduje wielką dramaturgię i thrillerowe napięcie.”

 

Starość aksolotla Jacka Dukaja po raz pierwszy ukazała się w marcu 2015 roku jako projekt Allegro przy współpracy z Wydawnictwem Literackim. Książka dostępna była wyłącznie jako ebook. Wydawnictwo Literackie, które od 17 lat publikuje książki Jacka Dukaja, zapowiada na listopad 2019 pierwsze wydanie Starości aksolotla w postaci papierowej książki.

kf/materiały prasowe