- A
- A
- A
Lawon Barszczeuski w Krakowie
Kraków po raz kolejny udziela pomocy pisarzom z krajów ogarniętych dyktaturą. Przez rok stypendystą Stowarzyszenia Willa Decjusza będzie pisarz, tłumacz i opozycjonista z Białorusi, Lawon Barszczeuski. Jego pobyt w Krakowie związany jest z działaniem miasta w sieci ICORN, która pomaga prześladowanym twórcom.Lawon Barszczeuski jest pisarzem, poetą, tłumaczem i krytykiem. Pierwsze jego publikacje pojawiły się w druku w 1985 roku na terenie białoruskiej SRR. Od 1989 roku należy do Związku Pisarzy Białoruskich.
Tłumaczy z łaciny, języka niemieckiego, francuskiego, angielskiego, polskiego, hiszpańskiego i innych.
W 2003 roku Lawon Barszczeuski rozpoczął pracę nad stworzeniem EuroThesaurus – Słownika europejskiego ( Еўрапейскі слоўнік ). Wydanie zawiera kilka tysięcy haseł, przełożonych na 28 języków Europy. Jest redaktorem wychodzącej od 2006 roku we Wrocławiu serii wydawniczej Biblioteka białoruska . W 2008 w opracowaniu Adama Pomorskiego i Lawona Barszczeuskiego ukazała się w Polsce dwujęzyczna antologia pt. Nie chyliłem czoła przed mocą. Antologia poezji białoruskiej od XV do XX wieku.
Międzynarodowa Sieć Miast Pisarzy Uchodźców ICORN jest organizacją skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych warunków dla życia i pracy dla ludzi pióra, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania. ICORN buduje trwałą i dynamiczną sieć opartą na międzynarodowej solidarności, stanowiącej jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi. Do sieci ICORN należy ponad 40 miast, w tym Bruksela, Frankfurt, Miami, Sztokholm i Meksyk.
Kraków został zaproszony do przystąpienia do ICORN jako pierwsze miasto członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej. W zaproszeniu skierowanym do Rady Miasta Krakowa władze wykonawcze ICORN wskazywały Kraków jako ważnego i jak najbardziej uzasadnionego kandydata, który będzie służyć jako doskonały wzór dla innych miast tego regionu Europy. Kraków uzyskał potężne wsparcie promocyjne podczas festiwalu Passa Porta w Brukseli w 2011 r., na spotkaniach z Dyrekcją Departamentu ds. Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego, z Sekretarzem Generalnym Rady Europy ds. Uchodźców i Wygnańców oraz z Prezydentem PEN International, gdy promowany był przez najwybitniejszych współczesnych intelektualistów podczas spotkań pisarzy całego świata.
Kraków gościł w ciągu dwóch lat członkostwa w ICORN dwoje pisarzy: Marię Amelie – pisarkę rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii, oraz Kareema Amera – egipskiego blogera, skazanego na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.
Międzynarodowa sieć Uchodźctwa ICORN oferuje pomoc pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodów prześladowań nie mogą żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie, którego "Szatańskie wersety" wywołały protesty w świecie islamskim i nałożenia na autora przez ajatollaha Chomejniego fatwy - wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.
inf.prasowe/M.Nieciecka Mac
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:01
Minuta ciszy i syreny. Medycy uczczą pamięć zamordowanego lekarza
-
07:48
Grał, śpiewał i prowadził z lekkością koncert. 75 lat temu urodził się Zbigniew Wodecki
-
07:27
76. Światowy Kongres Mediów Informacyjnych w Krakowie: pośród hałasu nadal istnieje głód prawdy
-
07:05
Tarnów: Interaktywna mapka nie pomoże? Przedsiębiorcy z ul. Tuchowskiej są rozczarowani
-
06:45
Wtorek w Małopolsce będzie pochmurny i chłodny. Na południu może padać
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze