- A
- A
- A
Kulturalna majówka w Krakowie
W tym roku krakowska majówka będzie bogata w różne kulturalne wydarzenia. Niezależne kino w ramach Off Plus Camera, dwie unikatowe wystawy Muzeum Narodowego, uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II, obchody 75. rocznicy urodzin Ryszarda Horowitza połączone z wystawą wybitnego fotografika, niezwykle popularna i lubiana Noc Muzeów oraz Główne Obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.W tym roku postanowiliśmy zamienić zwykłą majówkę w majówkę kulturalną , której różnorodność sprawi, że każdy wielbiciel dobrej rozrywki znajdzie coś dla siebie – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Multikulturalna majówka rozpocznie się jeszcze w kwietniu świętowaniem kanonizacji bł. Jana Pawła II. W najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, na Małym Rynku odbędzie się koncert Krakowscy Artyści dla świętego Jana Pawła II , w którym udział wezmą m.in.: Zbigniew Wodecki, Anna Szałapak, Orkiestra Sinfonietta Cracovia z Chórem Młodej Polskiej Filharmonii. W ramach obchodów organizowane będą także wystawy, gry miejskie dla dzieci i młodzieży, spektakle teatralne oraz spotkania ze świadkami pontyfikatu papieża Polaka.
2 maja to otwarcie festiwalu Off Plus Camera, który jest stałym punktem na mapie wszystkich kinomaniaków, nie tylko z Polski ale i zagranicy. Na program tegorocznej edycji złożą się cykle poświęcone najciekawszym produkcjom z całego świata. W czasie tegorocznej edycji Festiwalu projekcje filmowe odbędą się również na wodzie i na dachach krakowskich kamienic. Święto niezależnego kina potrwa do 11 maja.
W 2014 roku obchodzimy 15-lecie śmierci Stanleya Kubricka - kultowego amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta, twórcy takich filmów jak choćby Full Metal Jacket czy Mechaniczna pomarańcza . 4 maja Kraków dołączy do grona 10 miast na świecie, które zaprezentują unikatową wystawę, poświęconą życiu i twórczości jednego z największych twórców światowego kina. Na ekspozycję składają się m.in. fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze. Wystawa Muzeum Narodowego będzie czynna do 14 września.
Nie zapomnijmy o wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. To nie tylko przypomnienie twórczości jednego z najbardziej znanych malarzy polskich XIX wieku, autora nowatorskich pejzaży, zmarłego 140 lat temu w wieku zaledwie 28 lat. To także pokaz dzieł innych artystów polskich, niemieckich, francuskich oraz węgierskich, których z Gierymskim łączy związek z kolonią artystyczną działającą w Monachium w 2. połowie XIX wieku, m.in. Józefa Brandt, Józefa Chełmońskiego czy Ludwiga Hartmanna. Wystawę można będzie podziwiać od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014.
Nie zabraknie też miejsca dla sztuki fotografii. Ryszard Horowitz, genialny fotografik, którego dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, 5 maja będzie świętował w Krakowie nie tylko swoje 75. urodziny ale i nadanie tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. Pierwsza wystawa odbędzie się w maju w Pałacu Sztuki w Krakowie, gdzie zaprezentowana zostanie retrospektywna wystawa prezentująca 55-letnią działalność artystyczną fotografika. Towarzyszyć jej będzie prezentacja plenerowa na Placu Szczepańskim, którą można będzie oglądać do 1 czerwca oraz wystawa w Teatrze Ludowym.
Wybitne dzieła symbolizmu czeskiego zawładną w maju Galerią Międzynarodowego Centrum Kultury. Mowa o wystawie Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914 . Znajdzie się tam ponad 200 prac. Z kolei w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa Václav Havel na wyciągnięcie ręki ze zdjęciami Oldřicha Škácha. Obie wystawy można będzie podziwiać od 7 maja do 7 września.
9 i 10 maja odbędą się główne obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tradycyjne złożenie kwiatów na grobach założycieli tej najstarszej uczelni, msza w Katedrze na Wawelu, uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego to tylko niektóre z punktów obchodów jubileuszu. W programie znalazły się także dwa koncerty. W piątek 9 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się Gala Operowa, a w sobotę 10 maja będzie miała miejsce prapremiera światowa widowiska muzyczno-historycznego UNIVERSA — Opera Otwarta , które specjalnie na tę okazję zostało zamówione u światowej sławy kompozytora Jana A.P. Kaczmarka do tekstu autorstwa kompozytora oraz Michała Rusinka.
Na zakończenie majówki polecamy Noc Muzeów, która odbędzie się w nocy z 16 na 17 maja i zostanie zainaugurowana o godz. 18:00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa Nila w Krakowie. Hasło tegorocznej edycji krakowskiej Nocy Muzeów to: Wymarsz I kompanii kadrowej – Oleandry 1914 . I W tym roku w imprezie weźmie udział ok. 27 muzeów wraz z oddziałami - w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych.
Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ .
mat. prasowe
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze