Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Król" wg Juliusza Słowackiego - recenzja

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2015.05.19 09:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:33 )
Po serii współczesnych tekstów w Teatrze im L. Solskiego w Tarnowie klasyka . „Król” monodram Matyldy Baczyńskiej na podstawie tekstów Juliusza Słowackiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

"Król"-monodram M.Baczyńskiej. Fot.P.Topolski

"Król" w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

"Król - Duch" słynny poemat historiozoficzny Juliusza Słowackiego, niedokończony z rwaną fabułą nie ułatwiającą interpretacji wyrosłego z fascynacji mistycyzmem, dzieła. Tytułowy duch wcielający się w kolejnych polskich władców, prowadzi naród na przemian przez czasy pokoju i wojen. Doświadczenie cierpienia ma go wzmocnić, uczynić odpornym a w konsekwencji pozwolić mu nie tylko przetrwać ale i odrodzić się po klęskach ."...kupiłem naród krwią […] i nad jej strugi.  Podniosłem ducha, który śmiercią gardzi" - napisze poeta w końcowych fragmentach poematu. 

Mamy więc utwór wizjonerski a jednocześnie prowokujący do uzupełnień, wypełniających fabularną lukę. Tak czyniło wielu badaczy dzieła Słowackiego i tym tropem poszli także autorzy scenariusza tarnowskiego spektaklu Małgorzata Warsicka i Michał Kurkowski „dopełniając” „Króla ducha” fragmentami innych utworów Słowackiego m in. "Genezis z ducha", "Balladyny".

Tarnowski spektakl nosi jednak krótszy tytuł niż poemat wieszcza -„Król”. Czy zatem te uzupełnienia do tekstu poematu sprawiły, że z tytułu uleciał „duch”  a może cały ten mistycyzm i wiarę Słowackiego w nieśmiertelność ducha narodu, każącego mu trwać należy odrzucić? 

Ale nie próbujmy dopisać tarnowskiemu "Królowi" znaczeń, które są możliwe, ale niekoniecznie prawdziwe bo jego siła nie leży w kompilacji tekstów Słowckiego. Można się też spierać czy  dopełnienie rwanego tekstu poematu Slowackiego  opowieściami z innych jego utworów  bardziej porządkują  czy  komplikują i tak wystarczająco poplątaną materię tego "wariackiego dzieła wariata" jak pisał o „Królu - Duchu” poeta J.M. Rymkiewicz.

 

Siła tarnowskiego "Króla" tkwi w teatralnej inscenizacji  Małgorzaty Warsickiej, wspartej niezłą kompozycją Karola Nepelskiego i dobrym aktorstwem Matyldy Bczyńskiej. 

 

Scenerię spektaklu tworzą fragmenty samolotowych skrzydeł (nie polecam podążania tropem aluzji do współczesnych wydarzeń) jakyby wprost wyjętych z opisu w poemacie „...skrzydła sterczały z piasku takiej miary [...] jako wielki upiór szary [...], niby duch śpiący w błocie przy blasku piorunów..."   To także skrzydła będące, przywoływanymi również w utworze Słowackiego, atrybutami husarii, słynnej arcykawalerii polskiej, a także jakimiś zadziwiającymi wielkością i kształtem nowoczesnymi harfami. Pośród nich - ona , aktorka i cały korowód odgrywanych przez nią postaci  wojownik Her Armeńczyk i jego rozmaite wcielenia  Popiel - Mściciel, królewna Wanda, stara matka, wojewoda Swityn, wiekowy Zorian z lutnią.  Ona  wyciszona więc i głośna, łkająca, ironizująca, waleczna i strachliwa. Wprawia w ruch harfy. Gra na nich palcami, przeciąga smykiem/strzałą, bębni. Muzyka wzmocniona elektronicznie, modulowana podobnie jak głos odtwórczyni ról, wspomagany przez mikrofony. Te wszystkie dźwięki i krucha postać aktorki/narratora (bardziej posłańca niż wielkiego ducha)  w stroju wojownika z filmów fantasy wypełniają dramaturgicznie całą przestrzeń między skrzydlami/harfami niewielkiej undergrandowej sceny i snują opwieść o wielkości i marności posiadających władzę, o miłości, poświęceniu , zdradzie i przeznaczeniu ... 

 

Tarnowski " Król" według  Słowackiego to spektakl niełatwy w odbiorze dla współczesnego widza, raczej nie rozczytującego się w mistyczcznych  tekstach naszych wieszczów, ale to spektakl wsymakowany, dopracowany reżysersko i insceniczacyjnie przez Małgorzatę Warsicką, ze świetnie współbrzmiącą, pobudzającą wyobraźnię muzyką Karola Nepelskiego i dynamicznym aktorstwem Matyldy Baczyńskiej. 

"Król" na Scenie Undeground Teatru im Ludwika Solskiego  w Tarnowie to dobry spektakl dla wymagającego widza. Polecam

 

 jdruzynska

 

"Król" wg, J.Słowackiego Reżyseria Małgorzata Warsicka, wykonanie Matylda Baczyńska. Premiera Teatr im L.Solskiego. Scena Undergraund 17 maja 2015


 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię