Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Krakauer Begruessung- rzecz o Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2021.01.14 15:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:24 )
„Krakauer Begruessung" to słuchowisko słowno-muzyczne przygotowane przez Filharmonię Krakowską przedstawiające historię Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa, która powstała w 1940 roku z rozkazu Generalnego Gubernatora Hansa Franka.

 

Słuchowisko słowno-muzyczne „Krakauer Begruessung"   przypomina historię Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa, która powstała w pażdzierniku 1940 roku  z rozkazu Generalnego Gubernatora Hansa Franka.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia, autorem scenariusza oraz reżyserem audycji jest artysta chóru FK Jerzy Łysiński, muzykę skomponował Michał Jurkiewicz. W nagraniu słuchowiska udział wzięli artyści Chóru Filharmonii Krakowskiej, a w charakterze narratora wystąpił Jerzy Trela. Premiera pierwszego odcinka  odbędzie się 15 stycznia 2021 roku o godz. 15.00 na filharmonicznym kanale youtube
Dalsze trzy odcinki emitowane będą w kolejne piątki – 22.01, 29.01 i 5.02 o godz. 15.00.

 

 

Dzieje Filharmonii GG to swoista kronika szaleństwa nazistowskich okupantów, którzy z jednej strony całkowicie deprecjonowali polską kulturę i polskie zdobycze cywilizacyjne, a z drugiej rabowali najcenniejsze dobra kultury polskiej i wykorzystywali polskich artystów do realizacji własnych propagandowych celów. Pomysłodawcą i opiekunem Filharmonii GG był Generalny Gubernator GG, Hans Frank. Utworzenie orkiestry GG było w większym stopniu efektem wygórowanych ambicji oraz osobistych, artystycznych aspiracji Franka, niż koniecznością realizacji spójnej polityki propagandowej okupanta. Hans Frank gardząc polskim narodem i narzekając na jego niewdzięczność, bez cienia zażenowania lubił przedstawiać się jako „król Polski”. Imponował mu blichtr i przepych, a w otoczeniu Wawelu, na którym zamieszkał, widział się w roli renesansowego władcy – mędrca, wojownika i mecenasa sztuki – podsumowuje autor słuchowiska, Jerzy Łysiński. 

Filharmonia Generalnego Gubernatorstwa była instytucją skupiającą zarówno wybitnych niemieckich dyrygentów, jak i polskich oraz żydowskich artystów muzyków, których praca dla okupanta była niejednokrotnie ratunkiem przed przymusową wywózką na roboty lub do obozu koncentracyjnego. 
Po zakończeniu okupacji niemieckiej, w oparciu o kadry,  infrastrukturę, a nawet częściowo zasoby nut i instrumentarium Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa stworzono Filharmonię Krakowską – pierwszą polską filharmonię, której pamiętny  koncert 3 lutego 1945 roku rozpoczął 76-letnią historię tej instytucji. 

Słuchowisko stworzone przez Jerzego Łysińskiego  nie jest dokumentem w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz bazując na faktach historycznych oraz znanych i udokumentowanych biografiach postaci, takich jak Hans i Brigitte Frank, Joseph Goebels, dyrygenci Hans Rohr czy Rudolf Hindemith, przedstawia artystyczną wizję autora scenariusza oddając dramatyzm przywołanych wydarzeń.

 

https://www.filharmonia.krakow.pl/files/objects/9395/63/zapowied%c5%ba%20KRAKAUER%20BEGRUESSUNG.mp4

 

O Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa i życiu kulturalnym w okupowanym Krakowie mówić będziemy także w Kole Kultury we środę 20 stycznia o godzinie 21.05. Goścmi programu będą prof. Andrzej Chwalba i Jerzy Łysiński.

 

materiały pras. FK/jdruzynska

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię