- A
- A
- A
Historia pachnąca szarlotką RECENZJA
Spektakl "Danuta W" w Łaźni NowejNajpierw by ła książka i wielki sukces . Sukces, który zaskoczył przede wszystkim samą autorkę. Książka nosi tytuł „Marzenia i tajemnice” a jej autorką jest Danuta Wałęsa. Teraz jest spektakl teatralny i ponowny sukces. Chociaż tego sukcesu spodziewali się wszyscy.
Spektakl nosi tytuł Danuta W. a jego gwiazdą jest Krystyna Janda. To ona wybrała tekst, adaptowała go i gra z powodzeniem od pół roku. Przez ostatnie trzy wieczory mogli go posłuchać krakowianie, bo Janda gościła w Łaźni Nowej na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego, które w ten sposób zainaugurowało obchody jubileuszu 60 lecia.
Janda wybra ła do monodramu najciekawsze momenty książki . Przez ponad dwie godziny nie pozwoliła widzom na chwilę wytchnienia. Opowiadała historię młodej dziewczyny z prowincji z determinacją budującej rodzinne szczęście, od początku wystawianej na najtrudniejsze próby. Danuta Wałęsa, najpierw żona konspirującego robotnika, potem przywódcy strajku, lidera Solidarności, przewodniczącego związku, internowanego opozycjonisty, prezydenta RP, przede wszystkim opowiada o swojej roli matki i żony. Krystyna Janda mówiła tekst Danuty Wałęsy, tak, jak został napisany, prostym, bezpośrednim językiem. Opowiadała historię życia kobiety, która zawsze była w cieniu męża. Opowiadała często łamiącym się głosem, głosem w którym słychać pretensję, smutek, samotność. Może za dużo jednak tego rozedrgania, momentami histerycznego. Przecież sama Danuta Wałęsa imponuje spokojem i zdecydowaniem.
Ale Janda nie udaje Wałęsy. Nie jest za nią przebrana. Nie używa charakteryzacji. Mówiąc pełnym bólu głosem, czasem się myląc, wracając, powtarzając , nadając w ten sposób tekstowi jeszcze więcej autentyczności, opowiada historię samotności wielu polskich kobiet.
Mówiąc tekst Danuty Wałęsy Krystyna Janda przez ponad dwie godziny była na scenie sama. W tle, za jej plecami na dużym ekranie widzowie oglądali filmowe migawki z przeszłości. Dokumentalne zdjęcia z historycznych wydarzeń i prywatnego życia rodziny Wałęsów. Równocześnie od pierwszych minut spektaklu aktorka stojąc przy kuchennym stole, przygotowywała szarlotkę. Obierała i kroiła jabłka, zagniatała ciasto, układała wszystko w formie, posypała cynamonem i włożyła do rozgrzanego piekarnika. Po pół godzinie sala nowohuckiej Łaźni Nowej wypełniła się zapachem pieczonego ciasta. A kiedy spektakl dobiegł końca widzowie dostali odpowiedź na ostatnie pytanie: tak Krystyna Janda naprawdę upiekła szarlotkę. Bo pokroiła ją, ułożyła na talerzu i poczęstowała widownię. A w pierwszym rzędzie siedziała Danuta Wałęsa. Przyjechała do Krakowa specjalnie na jubileusz Wydawnictwa Literackiego, które wydało jej książkę. Tak więc wracamy do książki.
Kazimierz Kutz napisał o tym spektaklu tak: "te dwie herod-baby (...) urwały się z wielowiekowego przycumowania do męskiego lądu i opowiadają jakimś sobie tylko znanym kodem o sprawach, które są poza zasięgiem samców".
Spektakl Jandy przypomniał starą prawdę, że życie pisze najlepsze scenariusze.
Barbara Gawryluk
Spektakl Teatru Polonia gościnnie w Łaźni Nowej
"Danuta W."
Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenografia: Krystyna Janda
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze