Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Góry zaklęte w szkle" Henryka Trebuni - Tutki

  • Kultura
  • date_range Sobota, 2016.04.16 06:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:39 )
Po raz pierwszy w Krakowie, w Galerii Lipowa 3 - Centrum Szkła i Ceramiki prace jedynego na Podhalu artysty rzeźbiącego w szkle.

H.Trebunia Tutka . Fot. Galeria Lipowa3

mówi Aleksandra Skorek z Galerii Lipowa 3
" Góry zaklęte w szkle" Henryka Trebuni - Tutki fot: Marek Lasyk

 

Henryk Trebunia - Tutka   wywodzi się ze starego zakopiańskiego rodu Trebuniów. Jego dziadem ze strony matki był słynny dudziarz, ikona kultury góralskiej, Stanisław Budza-Lepsiok zwany Mrozem, którego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski. Jego ojciec, Jan, także był muzykiem, podobnie bracia – Stanisław, Andrzej i najsłynniejszy z nich Władysław, multiinstrumentalista, malarz. Muzykują również jego dzieci i wnuki. Drugą po muzyce - grą na skrzypcach - pasją Henryka Trebuni-Tutki jest rzeźbienie w szkle. Artysta "wyczarowuje " swój świat rzeźbiąc szklane tafle za pomocą koła szlifierskiego.

Po raz pierwszy jego prace zostały wystawione w 1983 roku w Galerii Rzeźby w Warszawie. W swojej twórczości wykorzystuje motywy podhalańskie, pokazuje  tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali.

 

Henryk Trebunia-Tutka (ur. 1932) – twórca ludowy, muzykant, rękodzielnik, jedyny na Podhalu artysta rzeźbiący w szkle. W 2002 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”. Laureat „Marki Tatrzańskiej” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011), laureat nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej (2014). Wieloletni członek Związku Podhalan w Poroninie.
 
Wystawa "Góry zaklęte w szkle" Henryka Trebuni - Tutki w Galerii Centrum Szkła i Ceramiki - Lipowa 3  w Krakowie  przy ul Lipowej czynna  od 15 kwietnia  do  3 czerwca
 
 
 
jd/mat.pras
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię