Ponad 350 artystów z całej Polski, w tym znani i lubiani soliści śpiewacy, cztery orkiestry, chór, zespoły baletowe, weźmie udział w rozpoczynającym się 8 sierpnia 2015 w Krynicy-Zdroju 49. Festiwalu im. Jana Kiepury.
Zaplanowane zostało osiem koncertów głównych, w tym dwa spektakle i jedno wielkie widowisko plenerowe oraz koncerty kameralne w kościołach Krynicy, Klub Festiwalowy czyli spotkania z artystami, pokazy filmów, w których wystąpił patron festiwalu, a także – co jest tegoroczną nowością – przedstawienia muzyczne dla dzieci. Ponadto tradycyjnie przez osiem dni festiwalu zawsze w południe z muszli koncertowej będzie rozbrzmiewał Hejnał Kiepurowski, czyli codziennie inny tenor wykona jedną ze znanych piosenek z repertuaru Jana Kiepury. W sumie na festiwal zorganizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynicę-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą za program imprezy, złoży się kilkadziesiąt różnorodnych wydarzeń artystycznych.
Listę gwiazd tegorocznej edycji otwiera Małgorzata Walewska, która tym razem wystąpi ze znanym i podziwianym na całym świecie Motion Trio. Program koncertu jest niezwykle bogaty, ale warto wspomnieć, że podczas tego wieczoru zabrzmią kompozycje m.in. Astora Piazzolli, a także słynne piosenki Edith Piaf czy Jacques'a Brela.
– Zawsze chciałam zaśpiewać piosenki Edith Piaf. Z Motion Trio będę mogła wreszcie zrealizować to marzenie – powiedziała Małgorzata Walewska.
Na festiwalowej estradzie pojawią się także m.in.: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Edyta Piasecka-Durlak, Iwona Socha, Ewa Vesin, Joanna Woś, Bożena Zawiślak-Dolny, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Michał Kutnik, Andrzej Lampert, Franciszek Makuch, Adam Sobierajski, Dominik Sutowicz, Adam Zdunikowski, a także aktorzy mistrzowsko interpretujący piosenki czyli Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki. Artystom towarzyszyć będą cztery orkiestry: obchodząca w tym roku 140-lecie Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, która zainauguruje festiwal, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Krakowska Młoda Filharmonia pod kierunkiem Tomasza Chmiela oraz Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
Galeria Bunkier sztuki zaprasza na warsztaty dla dzieci od 8. do 14. roku w ramach projektu „Potlacz. Warsztaty teatralne”. Początek już 10 sierpnia.
Warsztaty są kontynuacją dwóch projektów artystyczno-społecznych, realizowanych przez Igę Gańczarczykw Teatrze Łaźnia Nowa: „Piccolo Coro dell’Europa” – socjologicznej fantazji o debacie społecznej z udziałem najmłodszych, a także „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką” – podróży przez różne dziewczęce narracje. Wpisują się one w długoterminowe poszukiwania teatralne Igi Gańczarczyk, inspirowane tekstami i prekursorskimi koncepcjami Janusza Korczaka dotyczącymi edukacji i równouprawnienia dzieci. Stworzony wspólnie z dziećmi scenariusz, wzbogacony o materiały z warsztatów, improwizacje oraz dodatkowe konteksty literackie i filmowe, stanie się bazą do pracy nad spektaklem.
15 sierpnia rozpocznie się w Krakowie 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”.
17 festiwalowych dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław – tak zapowiada się jubileuszowy 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Jak co roku festiwal organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa.
Wystąpią tacy artyści jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów, takich jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.
– Zasada doboru gwiazd na tegoroczny festiwal była prosta. Chciałem jubileusz świętować z tymi, którzy byli częścią „Muzyki w Starym Krakowie” – mówi Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. – Trzeba pamiętać, że „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. To znaczy, że zapraszam najciekawszych i najlepszych wykonawców i zostawiam im dowolność w sprawie prezentowanego programu. Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania.
Tegoroczny 40. Festiwal rozpocznie koncert będący repliką wieczoru inaugurującego pierwszą edycję. – Zdecydowałem się na jego przypomnienie, bo ten pierwszy koncert doskonale pokazuje nasze założenia. Chodziło mi przede wszystkim aby pokazać przekrój przez muzykę Krakowa, miasto, które ma ogromne tradycje w tej dziedzinie sztuki. Głównie wykonaliśmy muzykę od XV do XVIII wieku. W programie znalazł się m.in. Magnificat Mikołaja z Radomia, utwory Gomółki czy Completorium Gorczyckiego, utwór dopiero co wówczas odkryty przez Jana Węcowskiego na strychu w kościele w Rakowie Opatowskim – tłumaczy dyrektor Gałoński.
Pod względem programowym festiwal zapowiada się bardzo różnorodnie. Zabrzmią utwory wszystkich epok, od średniowiecznego hymnu Krakowa Cracovia Civitas poprzez dzieła m.in.: Bacha, Mozarta, Schuberta, Chopina, Verdiego, Sibeliusa, Gershwina, Morricone, Pendereckiego aż po krakowskiego kompozytora Zbigniewa Bujarskiego. Wielką atrakcją festiwalu stanie się zapewne występ Ivana Monighettiego wraz z zespołem instrumentów dętych, który wykona Koncert wiolonczelowy zmarłego 15 lat temu Friedricha Guldy. Miłośnicy muzyki dawnej na pewno nie mogą przegapić koncertu bardzo cenionego Ensemble Organum. Artyści pod kierunkiem Marcela Pérèsa przedstawią w opactwie w Tyńcu nieznane oblicze śpiewu Renesansu. Wydarzeniem festiwalu stanie się zapewne finał, podczas którego Krzysztof Pendereckie poprowadzi pierwsze krakowskie wykonanie skomponowanego w zeszłym roku swojego utworu Dies illa oraz VIII Symfonię Dworzaka.
Ciekawostką muzyczną festiwalu będzie koncertowe wykonanie XVIII-wiecznej ukraińskiej opery komicznej. Dzieło Dymitra Bortniańskiego Sokół, skomponowane w 1786 roku i wykonane po raz pierwszy na dworze cara Pawła I, w zeszłym roku zostało zaprezentowane przez zespół złożony z profesorów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kijowskiego Uniwersytetu w ramach I Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”.
jn/mat. prasowe