Dyrektor Krzysztof Orzechowski pożegnał się z Teatrem im. Słowackiego. Reżyser i pedagog warszawskiej Akademii Teatralnej był dyrektorem artystycznym i naczelnym sceny przez 17 lat. W sobotę wieczorem odbyła się pożegnalna, 112-premiera kadencji Orzechowskiego - "Solaris" wg. kultowej powieści Stanisława Lema w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Tuż po spektaklu, Orzechowski nie krył wzruszenia i apelował do publiczności o wierność scenie.

- To nieuniknione, że teatr się zmieni od 1 września. Taka jest logika zmian. Bardzo jednak proszę: nie zapominajcie o tej scenie - mówił ustępujący dyrektor do premierowej publiczności.

Krzysztof Orzechowski dziękował zespołowi, ale przede wszystkim swojej publiczności. - Zawsze mnie uczono, że w teatrze najważniejszy jest aktor i widz. Mimo różnych mód teatralncyh, zawsze pozostawałem wierny tej zasadzie.

W imieniu zespołu dyrektora pożegnał aktor Marcin Sianko. Podkreślił zasługi Orzechowskiego dla sceny, zaliczając reżysera do najwybitniejszych dyrektorów teatru im. Słowackiego.
- Pracując tu przez 17 lat, Krzysztof Orzechowski pobił rekord legendarnego dyrektora Bronisława Dąbrowskiego - mówił.  - Wprowadził Pan nasz teatr w nowe tysiąclecie, a Kraków zyskał dzięki Panu Krakowski Salon Poezji, Scenę pod Pompą, Małopolski Ogród Sztuki i Lamus. Zyskał Pan miano Wielkiego Budowniczego.

Krzysztof Orzechowski urodził się w 1947 roku w Toruniu. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego w krakowskiej PWST (1970) i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie (1984), doktorem habilitowanym sztuki, profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, profesorem zwyczajny sztuk teatralnych. Wyreżyserował ponad 40 spektakli w teatrach w Krakowie i innych miastach oraz w TVP. Dyrektorem Teatru im. Słowackiego był od 1999 roku. Jest laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień.

Od 1 września sceną przy placu św. Ducha pokieruje Krzysztof Głuchowski, dyrektorem artystycznym będzie Bartosz Szydłowski.

Po spektaklu Krzysztof Orzechowski zaprosił Krzysztofa Głuchowskiego na scenę. - Krzysztofie, chciałabym pogratulować Ci zwycięstwa w konkursie i życzyć wszystkiego dobrego - powiedział Orzechowski.

jn