Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Cyna. Zabytki sztuki konwisarskiej w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” jeszcze tylko do niedzieli

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2016.08.23 11:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:43 )
Wawelski zbiór stanowi wyjątkową kolekcję pod względem historycznym i artystycznym.

archiwalna pocztówka

Wystawa zabytków z cyny na Wawelu

Po raz pierwszy prezentowana kolekcja wyrobów z cyny i jej stopów obejmuje zabytki pochodzące z terenów dawnej Rzeczypospolitej i historycznie z nią związanego Śląska, Prus oraz Saksonii. Pod względem historycznym, artystycznym i technicznym jest to zbiór wyjątkowy. Wśród form i technik wyróżnia się monumentalna rzeźba nagrobkowa, z początku XVII w., z figurami rycerzy na wiekach reliefowymi oraz pełnoplastyczną. Cztery sarkofagi Sieniawskich - odlewy cynowo-ołowiowe ozdobione złotem, wykonano we Lwowie – Adama Hieronima, ojca ( zm. 1619) i trzech synów: Aleksandra ( zm. 1622), Prokopa ( zm. 1627) i Mikołaja (1636) - pochodzą z kaplicy zamkowej w Brzeżanach, jednej z największych rezydencji i twierdzy kresowej dawnej Rzeczypospolitej. W r. 1920, by uchronić sarkofagi przed zniszczeniem , ewakuowano je z Brzeżan do Krakowa i ustawiono w arkadach dziedzińca zamku. Jakub Potocki jako dar przekazał je Wawelowi w r. 1925 . W r. 1966 zostały przewiezione do Pieskowej Skały i tam umieszczone w krypcie kaplicy zamkowej, gdzie pozostają do dzisiaj. Na wystawie można obejrzeć graficzne prezentacje tych dzieł oraz film o ich dziejach.

Wyroby użytkowe i sprzęty eksponowane w czasie wystawy, zabytki takie jak: flasze, kufle, dzbany, zastawa stołowa, lampy olejne, świeczniki, powstałe od stulecia XVI do XX - mają przypomnieć o konwisarstwie - rzemiośle dzisiaj znanym nielicznym, a także o tworzeniu przedmiotów z cyny, w cynę oprawnych, o artyzmie ich wytwórców znających tajniki realizowania dzieł z tego metalu i o gustach oraz zwyczajach ludzi minionych epok.
Kurator wystawy Anna Petrus


jn/mat prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię