- A
- A
- A
Centrum Szkła i Ceramiki - jedyne w Krakowie
"Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” - nowa muzealna ekspozycja, którą oglądać można w budynku dawnej huty szkła przy ul. Lipowej 3.Jedyne w Krakowie Centrum Szkła i Ceramiki (fot. materiały Centrum)
Historia zakładów przemysłowych i kolejowych zlokalizowanych na Zabłociu w Podgórzu to czasy przełomu XIX i XX wieku. Ogromny rozwój tej części Krakowa sprawił, że Zabłocie przybrało charakter wyraźnie industrialny.
"Polcynk", "Krakus", "Rekord", "Znicz", "Superior", "Wawel" to tylko niektóre nazwy znanych wówczas krakowskich firm działających w tym miejscu, niektóre zlokalizowane były nawet przy tej samej ulicy Lipowej.
Pod numerem czwartym funkcjonowała Fabryka Maszyn Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych "Rekord", w czasie okupacji przejęta przez Oskara Schindlera, po przeciwnej stronie ulicy, pod numerem trzecim najpierw usytuowała się Fabryka zapałek "Znicz", a po jej upadku - krakowska Huta Szkła.
Huta powstała w 1931 roku z początku jako spółka, której głównymi udziałowcami byli dawny legionista, żołnierz I Kadrowej, inżynier Leon Bąkowski oraz Dawid Chazan, przedsiębiorca pochodzenia żydowskiego. W 1940 roku została skonfiskowana przez Niemców, a po wojnie majątek przeszedł na własność państwa. Cały czas jednak tradycje związane z przedwojenną działalnością były kontynuowane.
Od lat 70. ubiegłego wieku działa tu ośrodek naukowo-badawczy zajmujący się szkłem - dziś Instytut Szkła i Ceramiki Budowlanej . Słynął w całej Polsce - jak podkreśla kierowniczka Centrum Aleksandra Skorek - nie tylko z prowadzenia specjalistycznych badań nad szkłem, ale i z produkcji barwnych szkieł artystycznych, znanych jako „szkła krakowskie ” . Ich projektowaniem zajmowali się Jerzy Słuczan-Orkusz, jeden z pionierów projektowania szkła w Polsce, Michał Jakubas, Zofia Pasek, Marian Gołogórski i Barbara Świstacka, a realizacją przy pomocy tradycyjnych narzędzi szklarskich wykwalifikowani hutnicy.
W znakomicie zaaranżowanych postindustrialnych wnętrzach obiektu usytuowana została muzealna ekspozycja przedstawiająca historię huty szkła przy ul. Lipowej, jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa oraz prezentująca kolekcje: zabytkowych narzędzi szklarskich, szkieł historycznych z XIX i pocz. XX wieku, a także „szkieł krakowskich” produkowanych przy Lipowej w latach 1969-1998.
Wyjątkową atrakcją miejsca są pokazy ręcznego formowania szkła pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także - jak zapewnia Centrum - umożliwiają wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza.
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Centrum Szkła i Ceramiki, to kolejna atrakcja turystyczna, historyczno - artystyczno - edukacyjne miejsce zlokalizowana przy ulicy Lipowej, łącząca historię obecną w Muzeum Fabryka Emalii Oskara Schindlera, ze sztuką będącą podmiotem działań Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
pon.-pt. 10-16 (pokazy), 10-18 (wystawa stała, galeria szkła i ceramiki)
sob. 10-14 (pokazy, wystawa stała, galeria szkła i ceramiki)
jdruzynska / mat.Centrum
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze