Śmiałe, nietuzinkowe, zabawne, krytyczne... Oceny, ale i kontrowersje dotyczące spektakli Cezarego Tomaszewskiego realizowanych z Capellą Cracoviensis można mnożyć w nieskończoność. Z całą pewnością trudno wobec tych inscenizacji zachować obojętność.

Najbliższy spektakl Tomaszewskiego i CC oparty jest na arcydziele Williama Shakespeare’a "Sen nocy letniej", do którego Felix Mendelssohn skomponował muzykę. Do współtworzenia sztuki zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Muzycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Tomaszewski to także choreograf i performer. Studiował wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie i choreografię w Brucknerkonservatorium Linz. Wcześniej ukończył warszawską Państwową Szkołę Muzyczną. Za autorską wersję operetki Lehara "Wesoła wdówka", w której obsadził cztery polskie sprzątaczki, otrzymał wyróżnienie „Theater Heute” i „Falter” dla najlepszego młodego reżysera i za najlepszą w 2009 roku offową produkcję teatralną w Austrii. Jest również autorem głośnej inscenizacji madrygałów Monteverdiego "m.m.m. bar.okowa uczta" z Capella Cracoviensis, wystawionej w barze mlecznym w Krakowie.

Po madrygałach Monteverdiego w barze mlecznym, po "Naturzystach" - czyli spacerze po Lasku Wolskim z pieśniami Mendelssohna na ustach - chórzyści Capelli zmierzyli się także z legendarnym utworem Mozarta w spektaklu Tomaszewskiego "Karaoke sakralne: MOZART Requiem". Tomaszewski chętnie sięga po amatorów na scenie - w inscenizacji "Ofreusza i Eurydyki" pracował z seniorami.  

Sen nocy letniej to zdaniem reżysera mroczna baśń, bez happy endu. Tomaszewski koncentruje się na baśniowych wątkach opowieści, pomijając wątki społeczne, czy polityczne.  

Dramaturgiem spektaklu jest Aldona Kopkiewicz, poetka, nagrodzona kilka tygodni temu prestiżową nagrodę Silesiusa za debiut. "Nieszczęsny Puk, pech snu i nocy! Noc już dawno zapadła, lecz magia Puka nie działa. Dzieci, które zgubiły się w lesie, stawiają dziwny opór jego zaklęciom. Więcej nawet: same zdają się władać jakąś magią i być może zdołają rzucić miłosny urok na Puka. „Sen nocy letniej” to opowieść o nocy, dzięki której możliwy jest dzień – o ciemnej baśni, która toczy się, nim dojdzie do ślubu. W naszej inscenizacji Mendelssohna rozgrywka toczy się po stronie baśni, w nocnym lesie, w którym dojdzie do starcia dwóch czarodziejskich i czarnoksięskich potęg: dzieci kontra Puk na muzykę, piosenki, gesty i fragmenty Shakespeare’a. Ślubu nie będzie."

1.07.2016 piątek 18:00
2.07.2016 sobota 18:00
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Kraków ul. Św. Wawrzyńca 15

spektakl z udziałem uczniów Szkoły Muzycznej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie

CAPELLA CRACOVIENSIS
na historycznych instrumentach
Alessandro Moccia koncertmistrz

Aldona Kopkiewicz dramaturgia
Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży [Bracia] kostiumy i scenografia
Cezary Tomaszewski reżyseria

Koncerty są realizowane w ramach Theatrum Musicum Kraków 2016.


jn