"W tym trudnym dla kultury czasie muzea i inne instytucje udostępniają swoje zbiory on-line, proponując wirtualne spacery i ofertę edukacyjną dla dzieci pozostających w domach. Do akcji #zostańwdomu włącza się także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II udostępniając portal internetowy Sakralne Dziedzictwo Małopolski" – poinformowała w środę Justyna Kuska z UPJPII. Portal (dostępny pod adresem: https://sdm.upjp2.edu.pl ) to z jednej strony wirtualne muzeum małopolskiej sztuki sakralnej i przewodnik po zabytkowych kościołach regionu, z drugiej cyfrowe archiwum umożliwiające naukowcom i studentom korzystanie ze zdigitalizowanych zasobów trzech kościelnych archiwów bez wychodzenia z domu.
- A
- A
- A
Dzieła sztuki wirtualnie w portalu "Sakralne dziedzictwo Małopolski"
Ponad 3,5 tys. zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 162 parafii, a także ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego i Pałacu Biskupów Krakowskich zostało udostępnionych w portalu "Sakralne dziedzictwo Małopolski" stworzonym przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Wieliczka. Kościół św. Franciszka. Fot. R. Nestorow
Na portalu można znaleźć zdjęcia i informacje dotyczące ponad 3,5 tys. dzieł sztuki sakralnej, historię 162 małopolskich parafii i miejscowości, 1,5 tys. biogramów osób powiązanych z Archidiecezją Krakowską oraz ponad 500 zdigitalizowanych jednostek archiwalnych (215 tys. skanów) z zasobów archiwów: Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kurii Metropolitalnej i Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, które pozostaje w depozycie Uniwersytetu Papieskiego.
Strona jest wyposażona w mapę, na której zaznaczono miejscowości i zabytki oraz w moduł "Zwiedzaj Małopolskę", w którym prezentowane będą pomysły tematycznych tras turystycznych związanych z sakralnym dziedzictwem regionu. Część z nich opracują twórcy portalu, cześć - po utworzeniu konta w serwisie - będą mogli stworzyć użytkownicy, kierując się swoimi potrzebami i zainteresowaniami.
Dzieła sztuki są prezentowane w kontekście duchowym, religijnym i historycznym miejsca, do którego zostały stworzone. Wiele z nich dzięki temu projektowi ujrzało światła dziennego, bo wcześniej były przechowywane w miejscach niedostępnych dla wiernych i turystów np. na plebanii albo w skarbcu. Digitalizacja to forma ich inwentaryzacji i ochrony.

Paczółtowice. Fot. M. Jeżyk
Nad stworzeniem portalu pracowali od 2017 r. specjaliści z kierowanej przez dra Józefa Skrabskiego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Realizacja projektu kosztowała prawie 4,7 mln zł, z czego blisko 4 mln zł to dofinansowanie przyznane przez władze województwa małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20.
PAP/bp
Jawiszowice. Św. Barbara. Fot. T. Śliwinski
W osobnym dziale "Ludzie" twórcy portalu opisali autorów dzieł: artystów i rzemieślników, a także ich fundatorów, związanych z daną parafią duchownych oraz świętych, których wizerunki pojawiają się w małopolskich świątyniach. Są one prezentowane w powiązaniu z dziełami sztuki. Strona umożliwia swobodne nawigowanie pomiędzy biogramem artysty a dziełami, które wykonał czy prezentacją sylwetki świętego a jego przedstawieniami w sztukach plastycznych.
Sekcja "Dzieła" to baza profesjonalnych fotografii udostępnionych w domenie publicznej lub na licencjach Creative Commons oraz opracowań dzieł sztuki sakralnej zgromadzonych w małopolskich kościołach. Nie wszystkie z nich są na co dzień dostępne dla zwiedzających. Niektóre ze względu na lokalizację trudno obejrzeć z bliska. Na portalu, dzięki szczegółowej dokumentacji fotograficznej zgromadzonej podczas licznych wyjazdów inwentaryzacyjnych, można z łatwością dostrzec wszystkie szczegóły, łącznie z fakturą płótna czy niekiedy ukrytymi sygnaturami artystów. Strona jest wyposażona w specjalny moduł umożliwiający porównywanie wybranych dzieł sztuki oraz tworzenie własnych kolekcji ulubionych zabytków na indywidualnym koncie użytkownika.
"Portal Sakralne dziedzictwo Małopolski ma być także narzędziem edukacyjnym, wspierającym budowanie świadomości o historii i dziedzictwie regionu. Chcielibyśmy, aby opracowane i udostępnione w portalu zasoby stały się materiałem pomocniczym dla nauczycieli, edukatorów i wykładowców używanym w ich codziennej pracy. To im dedykowana jest sekcja +Ciekawi Małopolski+, w której będziemy publikowali propozycje tematów scenariuszy lekcyjnych i zajęć edukacyjnych dotyczących historii oraz sakralnego dziedzictwa kulturowego regionu" - podkreśliła Justyna Kuska.

Komentarze (0)
Najnowsze
-
23:31
Kasprowy Wierch i zmiany klimatu. Sąd stwierdził, że rozbudowa wyciągu jest nieracjonalna
-
22:53
"Nie poznamy tego budynku". Rozpoczyna się remont Biblioteki Książąt Czartoryskich
-
22:01
Antonina Tosiek laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
-
21:01
Ropa z czystą wodą. Gmina korzysta już ze stacji uzdatniania
-
20:46
Pobił kierowcę krakowskiego MPK, jest już w rękach policji
-
20:19
Ag Gag czyli knebel rolniczy. Jak prawo legalizuje bezprawie m.in. w USA?
-
20:01
Młode gwiazdy wystąpią w Krakowie
-
18:05
Myśliwi, strzelnice i luka systemu. Kryminolog o tym, skąd w Polsce bierze się nielegalna broń
-
17:53
Śledź "Śledzia" w wakacje. Pierwszy sezon serialu kryminalnego ponownie na antenie Radia Kraków
-
17:07
Kolej ruszyła z remontami w Małopolsce. Na liście most na Skawie
-
10:45
Astronaucić, galaktykować, orbitować, czyli?
-
15:05
Nie zaczynaj biegania samodzielnie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze