Róże Europy wykonują muzykę pełną autentyczności i uniwersalnego, wielopokoleniowego przesłania. Ich piosenki z lat 80-90 tych nadal są aktualne w warstwie literackiej i brzmią wciąż nowocześnie, chociaż zespół powstał na początku ósmej dekady wieku XX. Muzycy mówią o sobie: lubimy grać, lubimy podróżować z rock’n’rollem, spotykać się z nowymi ludźmi, poznawać okolice i dzielić się doświadczeniem. Lubimy kontakt bezpośrednio podczas koncertu. Live jest dla nas najważniejszy. Płyty są tylko dodatkiem. W tym roku Róże Europy zagrały najwięcej koncertów od czasów swojego najlepszego roku koncertowego w 1993. Wciąż ściągają ludzi pod scenę swoją muzyką.
Zespół założył 13 grudnia 1983 roku, wieczorem, we wtorek, w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa, Piotr Klatt grający wcześniej w Lizakach Policyjnych i Lalkach Kaliguli (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny). Oficjalnie zespół po raz pierwszy zaprezentował się na żywo 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie przed ponad dwunastotysięczną publicznością. W zespole grał wtedy jeden ze współzałożycieli zespołu – Maciek Ochman, syn legendarnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana i ojciec popularnego dziś piosenkarza, Krystiana Ochmana.
Debiutancki album RE wydały w 1988 roku. Na płycie znalazły się m.in. "Stańcie przed lustrami", "List do Gertrudy Burgund" i "Mamy dla was kamienie" - kompozycje Artura Orzecha do tekstów Piotra Klatta (Orzech i Klatt to koledzy z jednej licealnej klasy).
Największym sukcesem zespołu był album "Poganie! Kochaj i obrażaj!" z 1992 roku zawierający m.in. dwie niebywale popularne do dzisiaj kompozycje Piotra Klatta – "Jedwab" i "Wesołych Świąt". W "Jedwabiu" pojawiła się nieznana wtedy szerszej publiczności Edyta Bartosiewicz. Dziś winylowa edycja płyty jest najdroższą winylową płytą w Polsce, a dostępne egzemplarze są licytowane na aukcjach powyżej 6 tysięcy złotych. Album był najlepiej sprzedającą się polską płytą w latach 1992 - 1994.
„Jedwab” przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu 3. - Okazał się największym przebojem jesieni i zimy 1992 roku - opowiada Marek Niedźwiecki. - W poczekalni naszego zestawienia piosenka pojawiła się w 549. notowaniu na miejscu 33. Ale już tydzień później była najwyżej notowaną nowością w trzydziestce (znalazła się na miejscu 11). Piosenki Wilków oraz IRY na chwilę wstrzymały Jedwab przed zdobyciem szczytu naszej listy. Ale tylko na chwilę …. Piosenka została na liście 21 tygodni. W podsumowani roku zajęła dziewiąte miejsce, będąc najwyżej notowana piosenką śpiewaną w języku polskim. Nie musze dodawać, że w historii krajowego rocka została na zawsze”.
Źródło: Dziennik z 17 stycznia 2007 roku.
A Marek Sierocki dodał: „Doskonale pamiętam, kiedy Piotr Klatt przyniósł teledysk do Jedwabiu. Do dziś piosenka Róż Europy to jeden z moich ulubionych kawałków.
Źródło: płyta pod tytułem Various Artists, SonyBMG Music Entertainment Poland.
Więcej informacji o zespole: https://www.facebook.com/rozeeuropyoficjalnie
Podczas koncertu w Radiu Kraków zespół wystąpi w składzie:
Artur Orzech
Grzegorz Korybalski
Bartosz Dębicki
Sebastian Górski
Piotr Klatt
Początek koncertu o godz. 18.05. Zaproszenia na antenie Radia Kraków. Ze względu na transmisję, bardzo prosimy o zajęcie miejsc w studiu najpóźniej kwadrans przed rozpoczęciem wydarzenia.
- A
- A
- A
Koncert zespołu Róże Europy w Radiu Kraków
Chcą Państwo usłyszeć na żywo takie przeboje jak "Jedwab", "Rock’n’rollowcy", "Kontestatorzy", "Zwierciadełko", czy "Krew M. Monroe"? Róże Europy są gotowe. Urodzeni podróżnicy. Miłośnicy rock’n’rolla. Grają od 40 laty ponieważ, to ich pasja i hobby. W niedzielę (26 listopada) wystąpią w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Transmisja na antenie od godz. 18.05. Koncert poprowadzi Tomasz Buszewski. Zaproszenia na antenie!Adres
Autor:
Radio Kraków
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:05
Uśmiech chorego dziecka motywuje do działania
-
14:04
Feministyczne spojrzenie na polskie kino. "Mikrofeminizacje" otwierają przestrzeń do dyskusji
-
13:44
Jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji? "Kłamstwo nikomu nie służy"
-
13:23
Jakie uregulowania prawne obowiązują w Polsce w sprawie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych?
-
12:46
Jak rozmawiać z dzieckiem o adopcji? "Kłamstwo nikomu nie służy"
-
12:36
Alex Borucki: Za cztery lata już nikt mnie nie zatrzyma. SŁUCHAJ
-
12:28
Inwestor zniszczył część użytku ekologicznego Dolina Prądnika. Nadzór budowlany wstrzymał pozwolenie
-
12:28
Music Ars Amanda – koncerty dla każdego w Filharmonii Krakowskiej i w Radiu Kraków Kultura
-
10:56
Kryzys śmieciowy w Wieliczce. Brakuje milionów, będzie drastyczna podwyżka?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze