Róże Europy wykonują muzykę pełną autentyczności i uniwersalnego, wielopokoleniowego przesłania. Ich piosenki z lat 80-90 tych nadal są aktualne w warstwie literackiej i brzmią wciąż nowocześnie,  chociaż zespół powstał na początku ósmej dekady wieku XX. Muzycy mówią o sobie: lubimy grać, lubimy podróżować z rock’n’rollem, spotykać się z nowymi ludźmi, poznawać okolice i dzielić się doświadczeniem. Lubimy kontakt bezpośrednio podczas koncertu. Live jest dla nas najważniejszy. Płyty są tylko dodatkiem. W tym roku Róże Europy zagrały najwięcej koncertów od czasów swojego najlepszego roku koncertowego w 1993. Wciąż ściągają ludzi pod scenę swoją muzyką.

Zespół założył 13 grudnia 1983 roku, wieczorem, we wtorek, w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa, Piotr Klatt grający wcześniej w Lizakach Policyjnych i Lalkach Kaliguli (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny). Oficjalnie zespół po raz pierwszy zaprezentował się na żywo 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie przed ponad dwunastotysięczną publicznością. W zespole grał wtedy jeden ze współzałożycieli zespołu – Maciek Ochman, syn legendarnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana i ojciec popularnego dziś piosenkarza, Krystiana Ochmana.

Debiutancki album RE wydały w 1988 roku. Na płycie znalazły się m.in. "Stańcie przed lustrami", "List do Gertrudy Burgund" i "Mamy dla was kamienie" - kompozycje Artura Orzecha do tekstów Piotra Klatta (Orzech i Klatt to koledzy z jednej licealnej klasy).
 
Największym sukcesem zespołu był album "Poganie! Kochaj i obrażaj!" z 1992 roku zawierający m.in. dwie niebywale popularne do dzisiaj kompozycje Piotra Klatta – "Jedwab" i "Wesołych Świąt". W "Jedwabiu" pojawiła się nieznana wtedy szerszej publiczności Edyta Bartosiewicz. Dziś winylowa edycja płyty jest najdroższą winylową płytą w Polsce, a dostępne egzemplarze są licytowane na aukcjach powyżej 6 tysięcy złotych. Album był najlepiej sprzedającą się polską płytą w latach 1992 - 1994.

„Jedwab” przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu 3. - Okazał się największym przebojem jesieni i zimy 1992 roku - opowiada Marek Niedźwiecki. - W poczekalni naszego zestawienia piosenka pojawiła się w 549. notowaniu na miejscu 33. Ale już tydzień później była najwyżej notowaną nowością w trzydziestce (znalazła się na miejscu 11). Piosenki Wilków oraz IRY na chwilę wstrzymały Jedwab przed zdobyciem szczytu naszej listy. Ale tylko na chwilę …. Piosenka została na liście 21 tygodni. W podsumowani roku zajęła dziewiąte miejsce, będąc najwyżej notowana piosenką śpiewaną w języku polskim. Nie musze dodawać, że w historii krajowego rocka została na zawsze”.
Źródło: Dziennik z 17 stycznia 2007 roku.

A Marek Sierocki dodał: „Doskonale pamiętam, kiedy Piotr Klatt przyniósł teledysk do Jedwabiu. Do dziś piosenka Róż Europy to jeden z moich ulubionych kawałków.
Źródło: płyta pod tytułem Various Artists, SonyBMG Music Entertainment Poland.

Więcej informacji o zespole:  https://www.facebook.com/rozeeuropyoficjalnie  

Podczas koncertu w Radiu Kraków zespół wystąpi w składzie:

Artur Orzech
Grzegorz Korybalski
Bartosz Dębicki
Sebastian Górski
Piotr Klatt

Początek koncertu o godz. 18.05. Zaproszenia na antenie Radia Kraków. Ze względu na transmisję, bardzo prosimy o zajęcie miejsc w studiu najpóźniej kwadrans przed rozpoczęciem wydarzenia.