Radio Kraków

KFF

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych

  • date_range 2020-06-04
To najbardziej zróżnicowany konkurs Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w którym krótkie dokumenty, animacje i fabuły z całego świata rywalizują o Złoty i Srebrne Smoki przed międzynarodowym jury. Wśród nich aż 6 produkcji z Polski. Nagrody przyznane w tym konkursie skracają ścieżkę ubiegania się o nominację do Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej.

DOC LAB POLAND na 60. KFF

  • date_range 2020-06-03
DOC LAB POLAND to największy w Polsce program rozwoju, promocji i prezentacji projektów dokumentalnych. Wydarzenie odbywa się w ramach KFF Industry i jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniach 3-4 czerwca, w tym roku w formie internetowej prezentacji poprzez aplikację zoom.

"Efekt motylka" Jarosława Szmidta - emocjonalny rollercoaster na 60. KFF

  • date_range 2020-06-06
Chciałabym być prawdziwym dużym dzieckiem - usłyszał pewnego dnia w telewizji z ust 7-letniej Zuzi, która zbierała pieniądze na terapię w Stanach Zjednoczonych. Nie mógł przestać o niej myśleć. Chciał pomóc w leczeniu dziecka cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną, ale też jako filmowiec chciał pokazać tę historię innym. A ponieważ filmy kręci się z pasji, zaangażował w projekt cały swój czas, siły i prywatne środki. Po 3 latach trafił na świetnego producenta, który po obejrzeniu krótkiego materiału, zdecydował: wchodzę w to. A potem do tej dwójki: reżysera i operatora Jarosława Szmidta oraz producenta Kamila Przełęckiego dołączyli kolejni twórcy urzeczeni siłą i odwagą małej Zuzi, która z przekonaniem mówi "Bo jak się nie da, to się da". Jan A. P. Kaczmarek stworzył piękną muzykę, a Bartosz Pietras tak zmontował 100 h nakręconego materiału, że film ogląda się jak trzymającą w napięciu fabułę. Tyle że historia dzielnej Zuzi jest prawdziwa i wciąż trwa. Posłuchajcie rozmowy i zobaczcie film "Efekt motylka"! Ostrzegamy, paczka chusteczek może nie wystarczyć.

Barbara Orlicz-Szczypuła: Polecam gorąco "Acasa, mój dom" - rumuński dokument, a z focusa duńskiego "Fotografa wojennego"

  • date_range 2020-06-01
Dyrektor biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego Barbara Orlicz-Szczypuła była gościem Justyny Nowickiej w Radiu Kraków Kultura. Opowiedziała o nowych realiach festiwalu organizowanego w całości w sieci i swoich faworytach wśród filmów walczących w festiwalowych konkursach.

Dzieci i film - kino dla młodych na 60. KFF

  • date_range 2020-06-01
Wzorem lat ubiegłych, w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie brakuje propozycji dla młodszych widzów. Wśród nich filmy dla maluchów i dla nastolatków oraz wirtualne warsztaty. Dzięki wsparciu partnera festiwalu PGE Energia Ciepła, wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Kids&Youth. Kino dla młodych są bezpłatne.

60. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty w całej Polsce!

  • date_range 2020-06-01
W niedzielę, 31 maja rozpoczął się 60. Krakowski Festiwal Filmowy, który w tym roku całości odbywa się w sieci. W uroczystej gali inaugurującej tę wyjątkową odsłonę festiwalu wzięli udział laureaci pierwszej edycji: Witold Giersz oraz Jerzy Hoffman, reżyser filmu otwarcia “Pollywood” Paweł Ferdek, a także Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.

Fokus na Danię na jubileuszowym 60. KFF

  • date_range 2020-05-31
Każdego roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego prezentowane są najnowsze dokumenty, filmy krótkometrażowe i animowane wybranego kraju. Tym razem specjalna sekcja Festiwalu poświęcona będzie Danii. Na krakowską publiczność czekają fascynujące pokazy filmowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące i branżowe.

"Pollywood" Pawła Ferdka - filmem otwarcia 60. KFF

  • date_range 2020-05-31
Jubileuszową edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. To osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood – Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner.

60. Krakowski Festiwal Filmowy startuje w niedzielę 31 maja

  • date_range 2020-05-29
Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. Ze względu na pandemię wszystkie seanse, spotkania z twórcami i wydarzenia towarzyszące odbędą się online. W programie zaprezentowanych zostanie prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, odbędzie się ponad 60 spotkań z filmowcami, bohaterami i jurorami. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.

Olga Bołądź: Zależało mi, by stać po stronie człowieka, a nie ideologii. Aktorka debiutuje jako reżyser na 60. KFF

  • date_range 2020-05-30
Wyreżyserowany przez Olgę Bołądź film "Alicja i żabka" przyjmując baśniową, pop-artowską konwencję, porusza trudny temat aborcji. To opowieść o szybkim dorastaniu, które na 14-letnią bohaterkę spada gwałtownie, wbrew jej woli. Groteska przeplata się tu z humorem i "Alicją w Krainie Czarów". Jak mówi reżyserka: Ta historia jest tak mocna sama w sobie, że nie chciałyśmy robić prawdziwego filmu, reportażu czy paradokumentu. Dlatego wymyśliłyśmy jako Gerlsy /współscenarzystki/, że bohaterka wpada do swojej głowy i tam się chowa. Pokazujemy, co tam się dzieje, co ona przeżywa, kiedy cały świat ją bombarduje na zewnątrz... Nam się marzy, żeby ten film poszedł dalej, żeby został zobaczony przez jak największą liczbę widzów, przez rodziców i dzieciaki, które wchodzą w moment inicjacji seksualnej. Bo ten film z jednej strony bawi, ale z drugiej straszy. Pokazuje, że życie może cię zaskoczyć, ale bardzo zaskoczą cię też ludzie dookoła. I nie będziesz odpowiedzialny za swoje życie, bo inni będą chcieli za ciebie podejmować te najtrudniejsze decyzje.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię