- A
- A
- A
Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja
Pierwszą czynnością jest grabienie suchych liści i trawy z trawnika. W przypadku starszych trawników wertykulacja (pionowe cięcie darni) nie jest niezbędna – można to zrobić ręcznie za pomocą specjalnych grabi, albo maszyną – noże rozcinają zbitą darń i umożliwiają dostęp tlenu do korzeni, co powoduje lepsze krzewienie się kęp trawy.
Kolejnym zalecanym zabiegiem tuż po zimie jest wałowanie trawy. Warto przyjrzeć się trawnikowi z bliska i zwrócić uwagę na ewentualne uwypuklenia jego powierzchni. Zgromadzona bowiem pod powierzchnią ziemi woda często uszkadza darń podczas zimy. Proces zamarzania i odmarzania powoduje podnoszenie kęp trawy i tym samym odrywanie ich korzeni. Aby zapobiec usychaniu trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża.
W miejscach na trawniku, gdzie przez zimę leżały liście, trawa często gnije i tworzą się fragmenty słabo pokryte darnią lub nawet całkowicie jej pozbawione. Aby uzupełnić te puste place, najlepiej wysiać na nich mieszankę regeneracyjną lub taką samą mieszankę traw, jakiej użyto do założenia trawnika (użycie innej mieszanki grozi powstaniem plam wynikających z różnego koloru liści traw). Nasiona wysiewa się na spulchnioną grabkami ziemię, a następnie przykrywa warstwą substratu humusowego i wałuje. Nie można zapomnieć o częstym podlewaniu kiełkujących nasion.
Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu. Kolejnym, szczególnie potrzebnym składnikiem nawozów na trawniki rekreacyjne, jest fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Potas jest stymulatorem zdrowego wzrostu traw, uodparniającego ją na przymrozki, suszę, odbarwienia i choroby. Stosując nawóz organiczny na trawnik jakim jest kompost, nigdy nie przenawozimy trawnika, ponieważ składniki pokarmowe są w nim w odpowiednich proporcjach ilościowych.
Trawniki zakładane na glebach kwaśnych powinno się zaraz po stopnieniu śniegu posypać węglanem wapnia albo specjalnym wapnem ogrodniczym, jednak nie częściej jak raz na 2 lata. Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć. Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie.
Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe. Wiosną, gdy nastaną cieplejsze dni, zaczyna rosnąć trawa na trawniku, ale rosną także chwasty. Sposób na chwasty na trawniku: możemy opryskać trawę preparatem Starane 250SL, który zniszczy pojawiające się już chwasty dwuliścienne. Oprysk wykonujemy przed, a nie po koszeniu trawnika, podczas bezdeszczowej pogody, w temperaturze powyżej 15 st.C. Pierwsze koszenie można zrobić dopiero kilka dni później, gdy zauważymy, że liście chwastów wyraźnie zżółkły. Uważamy, by przez trzy dni po zabiegu, z trawnika nie korzystały dzieci i zwierzęta domowe.
Walka z mchem na trawniku jest prostsza – wystarczy posypać piaskiem mech, by nie docierało do niego słońce. Trawa szybko się przebije przez piasek, a mech zginie.
Kiedy wykona się wszystkie opisane wyżej czynności i trawa ma przynajmniej 5 cm można przystąpić do pierwszego koszenia. Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój. Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.
(Barbara Błaszczyk/Anna Łoś/rk/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:03
Małopolska na dwóch kółkach. Trasa 2: z Nowego Targu do Szczawnicy
-
08:34
Za nami 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23. "Cieszymy się, że ogólnopolskie imprezy wracają do Krakowa"
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze