Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rośliny cebulowe

  • date_range Poniedziałek, 2014.02.17 12:09 ( Edytowany Sobota, 2021.05.29 23:29 )
Hiacynty sadzimy jesienią, by cieszyć się nimi wiosną

Dlaczego teraz?  bo taki właśnie jest cykl życia tych roślin – sadzimy je jesienią, by po letnim okresie spoczynku zdążyły się na nowo ukorzenić i zadomowić w ogrodzie przed nastaniem mrozów. Cebule do sadzenia powinny być okazałe – wybierajmy największe, bo im dorodniejsza cebulka tym silniejsze będzie to,  co z niej wyrośnie i piękniej zakwitnie. Powinny być też zdrowe – bez jakichkolwiek śladów żerowania szkodników czy objawów chorób grzybowych. Najlepsze są cebulki, które jeszcze nie zaczęły kiełkować. Może się wysuwać z nich koniuszek pędu, ale nigdy nie wyrośnięte liście.


Z miejsca przeznaczonego na sadzenie roślin cebulowych usuwamy chwasty, przekopujemy i wyrównujemy. Jeśli jest taka potrzeba wzbogacamy podłoże kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Warto zapamiętać starą zasadę sadzenia cebul: sadzimy je na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości. Odstępstwo występuje jedynie na glebach bardzo zwięzłych  - wtedy sadzimy płycej. Sadzenie w koszyczkach częściowo zabezpieczy rośliny przed gryzoniami, ale i ułatwi wyszukanie cebul w ziemi, kiedy będziemy je chcieli wykopać po przekwitnięciu. Nie zapomnijmy o podlaniu cebul tuż po posadzeniu.
Kwiaty roślin cebulowych można sadzić również w donicach, które ustawimy wiosną na balkonie lub tarasie. W jednej donicy można połączyć kilka odmian jednego gatunku lub łączyć różne gatunki sadząc je piętrowo, zaczynając od największych (hiacyntów, tulipanów, narcyzów). Najpłycej powinny się znaleźć rośliny o cebulach najmniejszych (np. cebulice, szafirki, krokusy, śnieżyczki, przebiśniegi). Kwitnące cebulowe można łączyć z innymi wczesnowiosennymi roślinami – pierwiosnkami, bratkami, stokrotkami, niezapominajkami, ciemiernikami.
Na zimę trzeba rabaty z roślinami cebulowymi okryć dodatkową warstwą kory lub stroiszem iglastym, a donice najlepiej zadołować w ogrodzie i też okryć. Donice można ewentualnie przechowywać w piwnicach lub innych chłodnych pomieszczeniach, by potem wiosną w odpowiednim momencie wynieść je na zewnątrz.

Jak siać żeby wyrosło, jak przycinać żeby odrosło i jak podlewać by nie uschło - na te i wiele innych pytań odpowiedzą Barbara Błaszczyk i Anna Łoś. Niech nam się zieleni Radio Kraków!
Zielono mi w piątki o 11.20

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię