- A
- A
- A
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej stworzyli syberyjskie warunki dla kolarza, który chce pobić rekord
- Czujemy, że mamy za mało rezerwy w ubraniu. Będziemy musieli coś dobrać. Zauważyliśmy też, że w pewnych temperaturach zaczynają powstawać duże opory na korbowodach i w łożyskach. Sprawdzamy teraz czy przyczyną jest rózna rozszerzalność termiczna materiałów, czy jest to kwestia smarowania - mówi Wawrzyniec Kuc, koordynator projektu.
Nowy rekord zamierza ustanowić 42-letni Valerian Romanovski, pochodzący z polskiej rodziny na Litwie, inżynier i doktorant w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od lat pasjonuje się badaniem możliwości ludzkiego organizmu, ma na swoim koncie pięć rekordów Guinnessa w jeździe ciągłej na rowerze górskim.
Romanovski podejmie próbę ustanowienia rekordów Guinnessa podczas wyprawy do wschodniej Syberii, w położonej w rosyjskiej Jakucji wiosce Ojmiakon, nazywanej „biegunem zimna”. Notowane są tam rekordowo niskie temperatury na świecie (sięgające minus 70 st. C). Kolarz ze swoją krakowską ekipą zamierza między 8 a 10 lutego podjąć próby ustanowienia trzech rekordów Guinnessa - przejechania na rowerze w czasie 12, 24 i 48 godzin jak najdłuższego dystansu w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających poniżej minus 50 st. C.
„Moja pasja polega na tym, że uprawiam sporty, które wymagają myślenia (...). Do swoich wyczynów pochodzę w sposób naukowy, dokładnie analizując, co się dzieje z organizmem, jak reaguje on na takie skraje sytuacje, jakie pojawiają się symptomy i jak im przeciwdziałać” - mówił w piątek dziennikarzom Romanovski.
Wyprawa do Rosji startuje w przyszłym tygodniu. Kolarz zamierza przejechać przez Syberię około 600 kilometrów. Od dawna stosuje w tym celu specjalną dietę na bazie ryżu, miodu i tłustych potraw.
„Projekt VR 2017” poza sportowym i naukowym (zbadanie wytrzymałości organizmu podczas wysiłku fizycznego w rekordowo niskich temperaturach) ma też wymiar charytatywny. Kolarz wspiera Fundację DKMS i - podobnie jak wcześniejsze wyczyny - także ten chce dedykować chorym na nowotwory krwi. Według zapowiedzi organizatorów po powrocie do kraju planowana jest konferencja naukowa, podczas której przedstawione zostaną wyniki wyprawy.
(Dominika Panek/PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:19
Śmiertelny wypadek na Rysach i wychłodzeni Hiszpanie na Szpiglasowej Przełęczy
-
18:25
W pełnym rozkwicie. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia pól rzepaku
-
17:34
Tajemnicza torebka pełna pieniędzy. Policja wciąż szuka właściciela
-
17:17
Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV
-
16:19
W hotelu przy ul. Reymonta w Krakowie znaleziono dwa ciała
-
15:56
Aktywiści i ekolodzy walczą o lepszą ochronę krakowskiego lasu łęgowego
-
13:39
Morderstwo w Skale: mężczyzna przyznał się do zabicia matki
-
13:21
Jest akt oskarżenia ws. napadu na bank w Krakowie sprzed 16 lat
-
13:10
Koncert Ivo Pogorelicha w Krakowie: "dziwne doznanie, wstrząsające"
-
12:02
Radziecka sonda weszła w atmosferę Ziemi. Polska Agencja Kosmiczna wydała komunikat
-
22:05
Istoty pozaludzkie.Co daje status osoby prawnej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze