Radio Kraków

edukacja medialna

Street View ma 15 lat

Dzięki Street View użytkownicy mogą osobiście odwiedzić różne miejsca na świecie ze swojego telefonu czy komputera. Dokładnie 15 lat temu powstał ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Dziś w wirtualnych mapach jest ponad 220 miliardów zdjęć z ponad 100 krajów i terytoriów na całym świecie. Jakie miejsca zatem warto zobaczyć i co się zmieniło w Street View w ciągu 15 lat?

W poniedziałek w Małopolsce zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Już w poniedziałek małopolskich telewidzów czeka spora zmiana. Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a to w przypadku starszych modeli telewizorów może wiązać się z koniecznością dokupienia urządzenia dekodującego nowy sygnał, lub nowego telewizora przystosowanego do jego odbioru.

O XVI Konferencji Naukowej Etyki Mediów oraz o idea placement - prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego JP2

"Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii"

Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii - przekonują eksperci biorący udział w trwającej w Krakowie konferencji "Uwaga Smartfon!".

Światowy Dzień Hasła - jak być bezpiecznym w internecie? [ROZMOWA]

Z okazji Światowego Dnia Hasła Kamil Wszołek przypomina najważniejsze zasady związane z ochroną i tworzeniem bezpiecznych haseł.

11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury

32 lata temu - 11 kwietnia 1990 roku - Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później, kończąc 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne były kontrolowane przez reżim komunistyczny.

"Jedno wspólne zdanie": prawo do samostanowienia narodów oraz autonomii regionów

W pierwszym programie z cyklu "Jedno wspólne zdanie" o prawie do samostanowienia narodów oraz autonomii regionów dyskutowali ze sobą krakowscy licealiści. W debacie wzięły udział dwa trzyosobowe zespoły z III LO i IV LO w Krakowie. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński) oraz Krzysztof Buła (Krakowskie Stowarzyszenie Mówców).

Głos Radzieckiej propagandy w 2022 roku, jak u Orwella w "Rok 1984"

W “Roku 1984” George Orwell wyraził swój niepokój wobec konsekwencji działań państw totalitarnych. My jednak uważamy, że świat to "globalna wioska", a internet to "okno na świat". Mimo to, Rosjanin wierzy w to co mówi głos propagandy, głos Putina. Czy słowa mają większą moc niż bomby i rakiety? Z dr Patrycją Pałką z Wydziału Polonistyki UJ rozmawiał Paweł Sołtysik.

Połącz kropki

Za naszą granica trwa wojna. Technologia odgrywa w niej niebagatelna rolę. Globalna sieć informatyczna, ataki hakerskie, uruchomiona nad Ukrainą satelitarna sieć - to wszystko sprawia, że zaczęliśmy się interesować dostępem do informacji.

Powiedz Rosjanom, co się naprawdę dzieje. Komentarze pod restauracjami to nie wszystko

Internauci także mogą pomóc w informowaniu rosyjskiego społeczeństwa o realiach wojny na Ukrainie i blokowaniu fakenewsów. Można to zrobić z poziomu wyszukiwarki google lub tej używanej w Rosji https://yandex.ru, https://yandex.com. Komentarze pod rosyjskimi restauracjami zainicjowane przez kolektyw hakerski Anonymous to tylko jedna z możliwości. Jak pomóc sprzed ekranu własnego komputera? Jan Klima naczelnik wydziału dw. z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Mateusz Zadroga, analityk portalu fakenews.pl i Fundacji “Przeciwdziałamy Dezinformacji”.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię