Radio Kraków

edukacja medialna

Głos Radzieckiej propagandy w 2022 roku, jak u Orwella w "Rok 1984"

W “Roku 1984” George Orwell wyraził swój niepokój wobec konsekwencji działań państw totalitarnych. My jednak uważamy, że świat to "globalna wioska", a internet to "okno na świat". Mimo to, Rosjanin wierzy w to co mówi głos propagandy, głos Putina. Czy słowa mają większą moc niż bomby i rakiety? Z dr Patrycją Pałką z Wydziału Polonistyki UJ rozmawiał Paweł Sołtysik.

Połącz kropki

Za naszą granica trwa wojna. Technologia odgrywa w niej niebagatelna rolę. Globalna sieć informatyczna, ataki hakerskie, uruchomiona nad Ukrainą satelitarna sieć - to wszystko sprawia, że zaczęliśmy się interesować dostępem do informacji.

Powiedz Rosjanom, co się naprawdę dzieje. Komentarze pod restauracjami to nie wszystko

Internauci także mogą pomóc w informowaniu rosyjskiego społeczeństwa o realiach wojny na Ukrainie i blokowaniu fakenewsów. Można to zrobić z poziomu wyszukiwarki google lub tej używanej w Rosji https://yandex.ru, https://yandex.com. Komentarze pod rosyjskimi restauracjami zainicjowane przez kolektyw hakerski Anonymous to tylko jedna z możliwości. Jak pomóc sprzed ekranu własnego komputera? Jan Klima naczelnik wydziału dw. z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Mateusz Zadroga, analityk portalu fakenews.pl i Fundacji “Przeciwdziałamy Dezinformacji”.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Audycja z 27.02.22

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem i ważnym tematem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu. Cyberprzemoc w przypadku dzieci i młodzieży to najczęściej przemoc rówieśnicza przy użyciu Internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku nastoletnim. Rozmowa z podinspektorem Wojciechem Chechelskim z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Kim są Anonymous i czym się zajmują?

Media donoszą o kolejnych atakach hakerskich na strony internetowe Kremla, rosyjskie media, białoruską kolej... Za częścią z tych ataków stoją hakerzy utożsamiający się z grupą Anonymous. To nie pierwsze ich ataki w tak ważnych dziejowo momentach, jak rozpętana kilka dni temu przez Rosję wojna z Ukrainą.

Oprócz karabinów – dezinformacja. Inne oblicze wojny i narzędzia walki

Radiową lekcję Wiedzy o Społeczeństwie poświęcamy dezinformacji. To celowa manipulacja i forma propagandy. Jedno z narzędzi walki, którymi posługuje się Rosja w czasie wojny z Ukrainą.

DAB+ - radio w formie cyfrowej

DAB+ czyli Digital Audio Broadcasting Plus to technologia pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, a nie, jak kojarzymy, radio w postaci fal FM.

Na świecie jest ponad milion aktywnych podcastów

Obecnie na świecie jest ponad milion aktywnych podcastów. Sam podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków - coś jak blog internetowy.

Historia radia

Przesyłanie głosu na falach radiowych, było możliwe dzięki rozwinięciu wynalazku telegrafu. Ten pozwalał na przesyłanie pojedynczych impulsów. Naturalne było, że wynalazcy chcieli osiągnąć w tej materii więcej - przesłać niezniekształcony głos na odległość. Trudno też wskazać jednego wynalazcę odpowiedzialnego za powstanie radia. Największe zasługi mieli z cala pewnością Nicola Tesla i Guglielmo Marconiego - mówi Małgorzata Lisowska-Magdzierz.

W Światowy Dzień Bezpieczeństwa w Internecie sprawdzamy, jakie obecnie czekają na nas zagrożenia

  • date_range 2022-02-08
Ataki phishingowe, wyłudzenia danych, tajemnicze niebezpieczne linki, złośliwe oprogramowanie czy tak zwane przekręty na zdalny pulpit - to obecnie najczęstsze pułapki, jakie czekają na nas dziś w internecie. Obecnie z internetu korzysta około 4,5 miliarda ludzi.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię