- A
- A
- A
Jaka jest rola krakowskich uczelni w kształtowaniu polityki kulturalnej Krakowa i Małopolski?
Jak sektor kultury decyduje o rozwoju miasta i regionu? Wreszcie, jaki jest jego wpływ na rynek lokalny rynek pracy? O tym dyskutowali uczestnicy kolejnego programu "Godziny rektorskie" - tym razem realizowanym wprost z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięli w nim udział rektorzy ASP, AST, AM, a także UJ, AGH, UEK oraz UR.Uczestnicy debaty Radia Kraków nie mogli uciec od kwestii wpływu pandemii na krakowską kulturę. Zastanawiali się, czy w przyszłości - miejmy nadzieję nieodległej - będzie to jeszcze to samo miasto, stolica polskiej kultury... Jak wykorzystać po pandemii głód sztuki, który w nas wszystkich jest?
Rektor ASP - prof. Andrzej Bednarczyk: "Po głodówce nie można się rzucić na danie, musimy pójść w jakość, uczyć się na nowo smakować, a wszyscy wiemy jak smakuje pierwszy kęs, pierwszy łyk wina. To jest to, co nas czeka. Czekam z wszystkimi. Będziemy się delektować"
Rektor AST - prof. Dorota Segda: "W nas energia kipi, czekamy na to otwarcie, marzymy o dniu, w którym to nastąpi"
Rektor AM - prof. Wojciech Widłak: "Ten głód musimy wykorzystać twórczo. Musimy jak najmocniej wspierać naszą młodzież, która jest dużo mniej odporna na tę sytuację niż my, starsi."
Rektor UJ - prof. Jacek Popiel: "Najważniejsze jest to, żeby po otwarciu nie nastąpiło od razu zamknięcie, a kultura bycia w miejscach, które dotyczą sztuki jest nadal konieczna."
Rektor AGH - prof. Jerzy Lis: "Naszym obowiązkiem jest regenerować sztukę - kluby, zespoły, fantastyczne zaangażowania - musimy im pomóc, co po pandemii nie będzie łatwe, bo wiemy jak sytuacja ekonomiczna uczelni może wyglądać. To jest nasz moralny obowiązek."
Rektor UEK - prof. Stanisław Mazur: "Naszą odpowiedzią będzie realizacja programu Sztuka na UEKu, przestrzeń dla dużych koncertów, dużych wernisaży, ale również sztuk teatralnych. Mamy nadzieję na początek już w czerwcu"
Rektor UR. - prof. Sylwester Tabor wspomina czasy szkoły średniej kiedy z klasą przyjeżdżał do krakowskich teatrów i później na studiach pierwsze spotkanie z wychowawcą roku, który na początek zapytał przyszłych studentów czy byli w Sukiennicach: "To zaczęło w człowieku potęgować głód sztuki, który jest do dziś, ponad 30 lat"
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:34
Za nami 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23. "Cieszymy się, że ogólnopolskie imprezy wracają do Krakowa"
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze