|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jaka jest rola krakowskich uczelni w kształtowaniu polityki kulturalnej Krakowa i Małopolski?

Jak sektor kultury decyduje o rozwoju miasta i regionu? Wreszcie, jaki jest jego wpływ na rynek lokalny rynek pracy? O tym dyskutowali uczestnicy kolejnego programu "Godziny rektorskie" - tym razem realizowanym wprost z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięli w nim udział rektorzy ASP, AST, AM, a także UJ, AGH, UEK oraz UR.

posłuchaj debaty

fot: Marek Lasyk

Uczestnicy debaty Radia Kraków nie mogli uciec od kwestii wpływu pandemii na krakowską kulturę. Zastanawiali się, czy w przyszłości - miejmy nadzieję nieodległej - będzie to jeszcze to samo miasto, stolica polskiej kultury... Jak wykorzystać po pandemii głód sztuki, który w nas wszystkich jest?
 

Rektor ASP - prof.  Andrzej Bednarczyk: "Po głodówce nie można się rzucić na danie, musimy pójść w jakość, uczyć się na nowo smakować, a wszyscy wiemy jak smakuje pierwszy kęs, pierwszy łyk wina. To jest to, co nas czeka. Czekam z wszystkimi. Będziemy się delektować"

Rektor AST - prof.  Dorota Segda: "W nas energia kipi, czekamy na to otwarcie, marzymy o dniu, w którym to nastąpi"

Rektor AM - prof. Wojciech Widłak: "Ten głód musimy wykorzystać twórczo. Musimy jak najmocniej wspierać naszą młodzież, która jest dużo mniej odporna na tę sytuację niż my, starsi."

Rektor UJ - prof. Jacek Popiel: "Najważniejsze jest to, żeby po otwarciu nie nastąpiło od razu zamknięcie, a kultura bycia w miejscach, które dotyczą sztuki jest nadal konieczna."

Rektor AGH - prof. Jerzy Lis:  "Naszym obowiązkiem jest regenerować sztukę - kluby, zespoły, fantastyczne zaangażowania - musimy im pomóc, co po pandemii nie będzie łatwe, bo wiemy jak sytuacja ekonomiczna uczelni może wyglądać. To jest nasz moralny obowiązek."

Rektor UEK  - prof. Stanisław Mazur: "Naszą odpowiedzią będzie realizacja programu Sztuka na UEKu, przestrzeń dla dużych koncertów, dużych wernisaży, ale również sztuk teatralnych. Mamy nadzieję na początek już w czerwcu"

Rektor UR. - prof. Sylwester Tabor wspomina czasy szkoły średniej kiedy z klasą przyjeżdżał do krakowskich teatrów i później na studiach pierwsze spotkanie z wychowawcą roku, który na początek zapytał przyszłych studentów czy byli w Sukiennicach: "To zaczęło w człowieku potęgować głód sztuki, który jest do dziś, ponad 30 lat"

100%
0%