Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ziemia jałowa, posępna i pełna chaosu … KL Plaszow w świadectwach więźniów

Przez ponad dwa lata zespół krakowsko - warszawsko: Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie i Ośrodek KARTA zestawiał setki zapisków wspomnień, relacji zeznań byłych więźniów płaszowskiego obozu. Powstał niezwykły dokument pokazujący czy raczej odtwarzający powstanie, funkcjonowanie i likwidację obozu, założonego przez okupanta niemieckiego powstałego niespełna cztery kilometry od centrum Krakowa, obozu pracy przekształconego później w obóz koncentracyjny. O publikacji „Cmentarz żywych i umarłych. KL Plaszow w świadectwach więźniów" a także o pierwszym numerze Rocznika Muzeum poświęconego „Studiom nad "Obszarami Historii i Pamięci” w historycznej odsłonie Koła kultury mówiły : Anita Faber, która przygotowywała publikacje z ramienia Muzeum oraz Marta Śmietana kustosz Muzeum Kl Plaszow. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

Panorama z wieży przeciwlotniczej. W dole Bergstrasse i ruiny domu przedpogrzebowego, wyżej SS-Lazaret, na prawo komendantura. Z lewej baraki mieszkalne dla Polaków, w środku linia ogrodzenia wewnętrznego oddzielająca część więźniarską od części niemieckiej (Fot. z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej)Panorama z wieży przeciwlotniczej. W dole Bergstrasse i ruiny domu przedpogrzebowego, wyżej SS-Lazaret, na prawo komendantura. Z lewej baraki mieszkalne dla Polaków, w środku linia ogrodzenia wewnętrznego oddzielająca część więźniarską od części niemieckiej (Fot. z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej)

J. Drużyńska rozmawia z A. Faber i M. Śmietaną

„Płaszów to był całkiem obcy świat. Obóz budowano na terenie dwóch cmentarzy żydowskich, które naziści zbezcześcili i zniszczyli. To była ziemia jałowa, posępna, pełna chaosu. Kamienie, śmieci, drut kolczasty, groźne psy i jeszcze groźniejsi wartownicy – i całe hektary byle jakich baraków, ciągnących się po horyzont. Setki więźniów w łachmanach, pędzonych od jednej pracy do drugiej przez niemieckich i ukraińskich strażników z karabinami. W chwili gdy znalazłem się w Płaszowie, nabrałem przekonania, że żywy stąd nie wyjdę." 

Lejb Lejzon ZAL Plaszow w „Cmentarz żywych i umarłych. KL Plaszow w świadectwach więźniów” – „Przejście” - fragment

fot. Muzeum Kl Plaszow

fot. Muzeum Kl Plaszow

Plaszow – Kraków geograficzny związek, cywilizacyjny rozdział miasta: na tle jego obrazu – zaprzeczenie; dwuletni barbarzyński wyłom w wielowiekowej historii statecznej metropolii. Obóz, koncentrujący od przełomu 1942/43 roku tysiące ofiar niemieckiego terroru, przenosił je w większości z mieszczańskiego, tradycyjnego porządku w przestrzeń całkowitej destrukcji. Niemcy w stolicy „swego” Generalnego Gubernatorstwa narzucili Krakowowi obszar rzeczywistości antymiejskiej, antyludzkiej; przy takiej trwałości miasta – uderzająco prowizoryczny...

Z. Gluza Prezes Fundacji Ośrodka KARTA w : „Cmentarz żywych i umarłych. KL Plaszow w świadectwach więźniów” – Wprowadzenie ( fragment)

fot. Muzeum Kl Plaszow

fot. Muzeum Kl Plaszow

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię