Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"xABO. Ksiądz Boniecki" Aleksandry Potoczek - obraz człowieka zawsze gotowego do rozmowy

- Rozmowa zaczyna się w 3 godzinie spotkania - mawia bohater filmu Aleksandry Potoczek, ksiądz Adam Boniecki. W filmie dostajemy subtelny obraz człowieka w drodze, od spotkania do spotkania, zawsze gotowego do rozmowy z tymi, którzy tej rozmowy potrzebują. Film bierze udział w konkursie polskim 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Fot. mat. prasowe

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z Aleksandrą Potoczek
xABO. Ksiądz Boniecki - ZDJĘCIA Z PLANU

xABo: Ksiądz Boniecki (opis festiwalowy filmu)

Tytuł filmu oznacza inicjały, jakich ksiądz Adam Boniecki używa w „Tygodniku Powszechnym”. Pismo to jest jedynym miejscem, w którym wolno mu publikować po nałożeniu nań zakazu przez kościelnych zwierzchników. Od tamtej pory kapłan stał się jeszcze bardziej aktywny w terenie – odbywa rocznie ponad 200 spotkań z czytelnikami. Film jest intymnym portretem człowieka w drodze. Pokazuje księdza, który w wieku 85 lat zawsze znajduje czas na głęboką rozmowę, a równocześnie pozostaje rozdarty między swoją wiarą i niepokojem o kształt współczesnego Kościoła, szczególnie w Polsce.

 

Aleksandra Potoczek

Reżyserka filmów dokumentalnych, programów o tematyce filmowej i kulturalnej, wykładowca w SWPS w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWSFTviT i Wajda School. W 2017 roku wyreżyserowała film dokumentalny „Voyage, voyage”, za który otrzymała nagrodę srebrnego Delfina na Międzynarodowym Festiwalu Cannes Media Award we Francji. Kolejne wyróżnienie to nagroda za najlepszy dokument o edukacji i kulturze otrzymana na Festiwalu World Media Festiwal w Hamburgu. Jest laureatką nagrody „Phil Epistemoni” przyznawanej przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz szkolnictwa wyższego, nauki oraz kultury i sztuki i jej promocję w kraju i za granicą.

Aleksandra Potoczek, fot. Grażyna Makara

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię