Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Wieloryb z Lorino" Macieja Cuske - przejmujący obraz ginącego świata

- Życie jest tam bardzo blisko śmierci - mówi Maciej Cuske, reżyser przejmującego dokumentu "Wieloryb z Lorino" i dodaje: Zależało nam, żeby widzowie nie przykładali tych obrazów tylko do Czukczów. Chciałem, żeby zastanowili się, co robimy my wszyscy. Film bierze udział w konkursie polskim i w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Impreza w tym roku w całości odbywa się w formule online /krakowfilmfestiwal.pl/.

Maciej Cuske na planie filmu "Wieloryb z Lorino", archiwum prywatne reżysera

Posłuchaj rozmowy Sylwii Paszkowskiej z Maciejem Cuske
Wieloryb z Lorino - ZDJĘCIA Z PLANU

Wieloryb z Lorino (opis festiwalowy filmu)

Wśród mieszkańców syberyjskich rubieży ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na walenie. Rytuał połowu dostarcza pożywienia i pozwala przetrwać w trudnych warunkach. Film kontempluje codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania brutalne strony życia w tym zapomnianym miejscu.

fot. mat. prasowe

Maciej Cuske

Reżyser i scenarzysta głównie filmów dokumentalnych. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. Współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową – projekt skierowany do młodych twórców, a także prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor filmów „Stacja Warszawa” (2013), „Daleko od miasta” (2011) „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” (2009) „Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił” (2008) czy „Na niebie na ziemi” (2007).

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię