Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Zasługuje na ciągłą pamięć… - Kl Plaszow to historia Krakowa

„Było to całe miasto, z ulicami, zabudowaniami i ruchem mieszkańców […] W centrum trwał ruch gospodarczy, a nawet spacerowy i towarzyski - wspominał niemiecki nazistowski obóz w Płaszowie więziony w nim przejściowo Henryk Vogler krakowski pisarz i krytyk literacki żydowskiego pochodzenia. Obóz powstał w 1942 i był przeznaczony dla Żydów z krakowskiego getta . W lipcu 1943 r. Niemcy utworzyli na terenie obozu, także obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Dopiero w 2021 roku powstało w Krakowie Muzeum Kl Plaszow, mające w sposób właściwy przywrócić zamazywaną przez dziesięciolecia pamięć tego miejsca martyrologii tysięcy krakowian: Żydów i Polaków. O tym obozowym wczoraj i o tym muzealnym dziś w Kole kultury mówiły dyrektorka Muzeum Monika Bendarek i kierująca działem muzealnym Marta Śmietana, współautorki plenerowej wystawy pt. „Kl Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. Program prowadziła Jolanta Drużyńska.

1.Zabudowania części więźniarskiej KL Plaszow, 1944 r., wł. IPN 2. Plac apelowy KL Plaszow, 1944 r., wł. IPN 3. Widok na Szary Dom .W czasie funkcjonowania KL Plaszow mieściły się w nim biura zarządu obozu, a w piwnicach areszt/fot. J.Drużyńska 4. Ruiny hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej / fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z M.Bednarek i M.Śmietaną

Historia obozu w Plaszowie

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został utworzony przez Niemców w październiku 1942 r. na terenie krakowskich dzielnic Podgórze i Wola Duchacka. Pierwsze prace rozpoczęto na obszarze zlokalizowanych w tym miejscu cmentarzy żydowskich. Plaszow powstał jako obóz pracy (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau – ZAL Plaszow) i był przeznaczony dla Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 roku krakowskiego getta. W latach 1943–1944 osadzono w nim także Żydów ocalałych z likwidowanych przez Niemców gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu pracy w Szebniach. W lipcu 1943 r. Niemcy utworzyli na terenie ZAL także obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Przetrzymywano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji podkrakowskich miejscowości. W styczniu 1944 r. obóz pracy został przekształcony w obóz koncentracyjny (Konzentrationslager Plaszow bei Krakau – KL Plaszow). W tym samym roku funkcjonował on również jako obóz przejściowy dla kierowanych do KL Auschwitz węgierskich Żydów. Od wiosny 1944 r. do KL Plaszow przyjeżdżały transporty więźniów z ewakuowanych obozów w dystryktach lubelskim i radomskim. Z KL Plaszow wywożono transporty do innych obozów pracy i koncentracyjnych. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu przetrzymywano w nim ponad 35 tys. osób, a liczba jego ofiar oceniana jest na ok. 6 tys. Wśród nich największą grupę stanowili Żydzi – ofiary likwidacji krakowskiego getta oraz złapani na tzw. aryjskich papierach – przeznaczeni na śmierć podczas selekcji dokonywanych w obozie. Na terenie KL Plaszow rozstrzeliwano również osadzonych w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich Polaków, Żydów i osoby innej narodowości. Egzekucje i pochówki odbywały się w trzech miejscach straceń: obok starego cmentarza oraz na terenie dwóch dawnych szańców artyleryjskich, zwanych H-górką i C-dołkiem.

Likwidacja KL Plaszow trwała od sierpnia 1944 r., gdy Niemcy rozpoczęli wywożenie więźniów i infrastruktury obozowej (elementy baraków, wyposażenie warsztatów itp.). 14 stycznia 1945 r. ostatnia grupa ok. 600 więźniów KL Plaszow wyruszyła pieszo w kierunku KL Auschwitz. Od 19 stycznia do końca 1945 r. na terenie poobozowym stacjonowała Armia Czerwona, pustosząc go. Po jej wyjściu obszar ten stał się dostępny dla każdego, a proces dewastacji postępował.

tekst -  mat.pras. Muzeum

fragment ruin hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej  /fot.J.Drużyńska

fragment ruin hali przedpogrzebowej nowego cmentarza krakowskiej gminy żydowskiej /fot.J.Drużyńska

Od marca 2024 r. na terenie miejsca pamięci KL Plaszow znajduje się wystawa plenerowa „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”.

.
Ekspozycja składa się z 14 nośników z materiałami w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Każdą z plansz buduje tekst historyczny, fragmenty relacji byłych więźniów oraz historyczne fotografie. Treści obecne na wystawie są uzupełnione przez 41 punktów terenowych i 3 okna archeologiczne.
Tablice wystawowe umieszczone w najważniejszych miejscach na terenie poobozowym układają się w opowieść o historii byłego obozu.

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

"Obóz w Płaszowie będący swoistą kontynuacją getta krakowskiego, ze względu na swoją rolę, specyfikę i ofiary zbrodni - tysiące krakowian: Żydów i Polaków - zasługuje na ciągłą pamięć" 

R.Kotarba "Żydzi  Krakowa w dobie zagłady ( ZAL/KL Plaszow) "

Miejsce rozstrzeliwań tzw.

Miejsce rozstrzeliwań tzw. "H - górka" /fot.J.Drużyńska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 12:26

    82 lata temu wyruszył pierwszy polski kobiecy transport do KL Auschwitz. Dziś uczczono pamięć więźniarek

  • 10:15

    "To co dzikie, nie ma słów", czyli o nocy - poranne rozmowy

  • 09:51

    W Tatrach wciąż trudne warunki i sporo śniegu

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię