Wybieramy książkę sierpnia!
Jak zawsze w ostatni czwartek miesiąca w radiowym studiu Koła Kultury zbiera się jury złożone z krakowskich dziennikarzy, krytyków i blogerów literackich i dyskutuje nad wybranymi tytułami poszukując książki, która zasługuje na miano tytułu miesiąca.
Tym razem nominowaliśmy cztery książki. Wszystkie mają związek z Krakowem albo poprzez nazwiska twórców, albo poprzez wydawców.
Emil Andreev, "Łomskie opowieści", Toczka 2014
Zbiór opowiadań współczesnego, bułgarskiego autora, wydany przez niewielki wydawnictwo, mające swoją siedzibę w małej wiosce Radziechowy.
Każdy z nas, nawet jeśli nie pozostało mu nic innego, posiada przynajmniej swoją wieczną wioskę. Nie, nie tę, w której się urodził albo mieszka, lecz wieś własnych wspomnień i snów. Mieszkają tam zazwyczaj najróżniejsze obrazy i cienie, prześcigają się namiętności i pragnienia, zwierzęta i ludzie, roznoszą się melodie, a nawet zapachy. Czasem pojawiają się przypadkowe słowa, dzwonią nieznane znaki i dzwony, kłębią się takie energie, że człowiek długo nie może oprzytomnieć na jawie. A jeśli nie zdoła się powstrzymać – lub raczej będzie wolał swoją wieczną wioskę niż tę, w której się urodził albo mieszka – wtedy zmienia się w jawnie śniącego i podświadomie kieruje się w stronę nieba.
Te opowiadania opisują właśnie takich ludzi. Nie wiem, jak nazywa się ich wieczna wieś, ale miastem, w którym ich spotkałem, był Łom, znikający obecnie nad rzeką o tej samej nazwie i mitycznym Dunajem. Emil Andreev
Iljas Churi "Jalo", Karakter 2014
Przejmująca opowieść o wojnie, okrucieństwie i o tym, co po wojnie zostaje w jej uczestnikach i świadkach. Liban i wojna domowa opisana przez Libańczyka, dziennikarza i pisarza, jednego z czołowych libańskich intelektualistów.
Churi stworzył przerażające studium wewnętrznej niepewności, pustki i napisał o rozpaczliwych próbach tłumaczenia się z okrucieństw, dla których nie ma usprawiedliwienia. Wojna to piekło, także to wewnętrzne." Jalo" obrazuje losy wszystkich tych młodych Libańczyków, którym zbyt wiele idei, myśli, przekonań i słów oferowano zbyt wcześnie Obrazuje skutki decyzji sięgania po broń i panoramicznie ilustruje libańskie niepokoje kulturowe, religijne, pozostające w tym narodzie na zawsze. Jalo jest tragiczny, samotny i osobny. Churi kreśli tym samym metaforę wykluczenia w najbardziej gorzki z możliwych sposobów. Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem.pl
Mariusz Sieniewicz, "Walizki hipochodryka", Znak 2014
Kolejna rozprawa autora z tym co typowo polskie: narzekaniem, niezadowoleniem, frustracją, a co najważniejsze w tej książce - hipochondrią.
"Walizki hipochondryka" uznaję za swego rodzaju lustrzane odbicie poprzedniej powieści Mariusza Sieniewicza. W"Spowiedzi Śpiącej Królewny" nieco neurotyczna Emila uciekała w sen przed własną przeszłością pełną nietrafnych wyborów i nieudanych związków. Emil - główny bohater nowej książki - od czasu przeszłego ucieka w wieczne chorowanie, użalanie się nad sobą i w wyimaginowane cierpienia ciała będące odzwierciedleniem tych rzeczywistych, rozdzierających duszę mężczyzny zagubionego w swoim średnim wieku i uwięzionego w polskości. Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem. pl
Ilona Wiśniewska "Białe, Czarne 2014
To nie jest zwykły reportaż. To znakomita opowieść o najdalej na północ wysuniętym skandynawskim przyczółku, który zamieszkują ludzie różnych narodowości. jest wśród nich Polka, Ilona Wiśniewska, która opowiada w tej książce dużo o teraźniejszości i codzienności, ale też sporo o historii i dramatycznych , niezwykłych i czasem zabawnych wydarzeniach.
Analizie zostaną poddani przede wszystkim członkowie lokalnej społeczności - obleczeni w różną, nie tylko samotniczą, motywację. Ludzie często na swój sposób, jakbyśmy to powiedzieli z pozycji ciepłego kontynentu, dziwaczni. Zawsze jednak fascynujący.
Oglądowi zostanie poddana kultura i historia wyspy. Zdarzyła się tu bowiem katastrofa lotnicza, najstraszniejsza w historii Norwegii, były tu też realizowane nieco idealistyczne, przyznajmy dziś, pomysły uprzemysławiania wyspy. Marcin Wilk wyliczanka. eu.
.W studiu dyskutują: Małgorzata Niemczyńska, Paulina Małochleb, Jarosław Czechowicz i Marcin Wilk. Program prowadzi Barbara Gawryluk.
W drugiej godzinie programu dowiemy się jakie nowości w jesieni przygotowało Wydawnictwo Literackie . Gościem programu będzie Marcin Baniak, szef promocji WL.

A na koniec, jeszcze w wakacyjnym nastroju, opowiemy o bardzo ciekawej książce Michała Bardela "Zbrodnia i wina" . To wydany właśnie przez Znak przewodnik po świecie win, dwanaście wycieczek do różnych krajów, opowieści eksperta, ciekawostki, fakty, anegdoty i duża dawka wiedzy. Do tego sensacyjne opowiadanie na początek każdej trasy.