Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wracamy do uzdrowiska - czas na Muszynę!

Na tegorocznej wakacyjnej trasie Radia Kraków nie mogło zabraknąć Muszyny, czyli Miasta Ogrodów. W dolinie Popradu czas można spędzić na wiele sposobów.

fot: Damian Radziak

Lecznicze wody mineralne

Zwiedzanie Muszyny warto zacząć od… łyku wody mineralnej. Na terenie uzdrowiska znajduje się siedem klimatycznych pijalni, w których serwowane są wody z różnych ujęć. Ekipa Radia Kraków skosztowała wody podawanej w muszyńskim ratuszu, a także w Pijalni Antoni na Zapopradziu.

Posłuchaj rozmowy z Arkiem Cycoń z Urzędu Miasta Muszyny

Piwnice ratuszowe

Skład win biskupów krakowskich i więzienie – jakie jeszcze tajemnice skrywają średniowieczne piwnice pod ratuszem w Muszynie? Budowę nowego ratusza (2019-2021) poprzedziły prace archeologiczne. Wykopano aż 20 tysięcy obiektów (rzadki tłok oficerski, kościana szczotka do zębów czy pierścień wysadzany szmaragdami). Obecnie w podziemiach można obejrzeć rekonstrukcję więzienia, sali tortur i magazynu win.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Trawką z Centrum Informacji Turystycznej w Muszynie Bernadetta Michalska, Iwona Wachna i Zuzanna Długosz. Fot. Damian Radziak

Bernadetta Michalska, Iwona Wachna i Zuzanna Długosz. Fot. Damian Radziak

Muszyna - Miasto Ogrodów

Muszyna to prawdziwy raj dla osób kochających przyrodę. W uzdrowisku urządzono kilkanaście ogrodów, gdzie można podziwiać piękne rośliny i zwierzęta z całego świata. Najwięcej powstało ich na Zapopradziu. To tam są m.in. ogrody sensoryczne, magiczne, a także baśni i legend. Kolejny park, nawiązujący do ogrodów francuskich urządzono przy Dworze Starostów, czyli przy siedzibie Ośrodka Kultury. Muszyna może się również pochwalić największymi w Polsce Ogrodami Biblijnymi.

Posłuchaj rozmowy z Bernadettą Michalską, Iwoną Wachną i Zuzanną Długosz Izabela Bajorek i zespół. Fot. Damian Radziak

Izabela Bajorek i zespół. Fot. Damian Radziak

Śpiewający mieszkańcy Muszyny

Odwiedzając Muszynę nie zdziwmy się, gdy na ulicach uzdrowiska spotykamy mieszkańców w pięknych strojach, które nawiązują zarówno do historycznych postaci, ale również do bohaterów muszyńskich baśni i legend. To członkowie zespołu teatralno–muzycznego Mussina, którzy stworzyli musicale o historii swojej miejscowości. Dyrygentem zespołu jest Izabela Bajorek, szefowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie.

Posłuchaj rozmowy z Izabelą Bajorek i członkami zespołu Mussina Zuzanna Długosz. Fot. Damian Radziak

Zuzanna Długosz. Fot. Damian Radziak

Szlakiem kwietnych konstrukcji

Zimą nikt ich nie dostrzega, a latem każdy, kto odwiedza Muszynę, musi mieć z nimi zdjęcie. Chodzi o kwietne konstrukcje, które zdobią chyba każde uzdrowisko w Polsce, ale najprawdopodobniej tu jest ich najwięcej. Zachwycają kolorystyką, pomysłowością i wielkością.

Zapraszamy na zwiedzanie Muszyny szlakiem kwietnych konstrukcji, które zaprowadzą nas do najważniejszych i najciekawszych miejsc w uzdrowisku.

Posłuchaj rozmowy z uczestnikami warsztatów i Zuzanną Długosz

Lokalne specjały

Studio plenerowe Radia Kraków w Muszynie odwiedziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Szczawniczanki ze Szczawnika. Gospodynie przygotowały regionalne przysmaki m.in. placki z cukinii, bundz czy ciasto z borówkami.

Posłuchaj rozmowy z członkiniami KGW Szczawniczanki Jacek Trawka. Fot. Damian Radziak

Jacek Trawka. Fot. Damian Radziak

Rowerowe trasy Muszyny

Muszyna, jako pierwsza gmina na Sądecczyźnie postawiła na rozwój ścieżek rowerowych. Uzdrowisko zdobyło kilka dotacji na budowę tras wspólnie z sąsiednimi samorządami z Polski i Słowacji. Dzięki temu dziś z Muszyny na rowerze można dojechać do m.in. Krynicy, Piwnicznej, Starego Sącza czy Szczawnicy, a po stronie słowackiej - do Bardejowa, Starej Lubowli, czy Spiskiej Starej Wsi. Na wycieczkę rowerową zabierze nas Jacek Trawka, miłośnik dwóch kółek i pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Muszynie.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Trawką Barbara Rucka. Fot. Damian Radziak

Barbara Rucka. Fot. Damian Radziak

Państwo Muszyńskie

Państwo Muszyńskie to dawny zespół dóbr biskupów krakowskich z własnym centrum administracyjnym, sądem i wojskiem (harnicy – piechota, dragonia biskupia - jazda). Latyfundium należało do biskupów w okresie od 1288 roku do 1781, a następnie zostało przyłączone do Galicji. Osady wiejskie zamieszkiwali głównie Łemkowie, a miejskie, czyli Muszynę i Tylicz – ludność polska. W zamek (obecnie ruiny) rezydowali starostowie, czyli zarządcy i zarazem zwierzchnicy sił zbrojnych.

Posłuchaj rozmowy z Barbarą Rucką
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię