Brak wody wpływa na zamykanie aparatów szparkowych dzięki którym prowadzona jest wymiana gazowa. To osłabia drzewa, wiec stają się słabsze i bardziej podatne na atak szkodników i grzybów.
Zakończyła się inwentaryzacja i monitoring ekosystemu lasów Babiogórskiego Parku Narodowego. "Dzięki temu leśnicy zdobyli informacje o stanie drzewostanów, jego kondycji, ukształtowaniu terenu i sieci wód powierzchniowych" - mówi dr Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego.

Jedną z prawdopodobnych konsekwencji obecnego kryzysu klimatycznego będzie zmiana zasięgów geograficznych pewnych gatunków drzew, nie tylko tych rzadkich i zagrożonych już dzisiaj, ale i tych, które w naszej strefie klimatycznej są możliwe do napotkania podczas każdego spaceru. Wg badaczy z Instytutu Dendrologii PAN są gatunki drzew, które  przeżyją jak: jodła pospolita, buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Są też gatunki, które na obszarze Polski stracą większość swoich stanowisk: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowata.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat