Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Małgorzata Buyko - rozmowa w "Wieczornym gościu" Radia Kraków

Jej matka prowadziła nieistniejącą już kawiarnię "U warszawianek" przy ul. Sławkowskiej w Krakowie. Miejsce to nazwę zawdzięczało faktowi, że zastało założone i przez wiele lat prowadzone przez dwie panie, które przywędrowały do Krakowa po Powstaniu Warszawskim. Gromadziło się tu także wielu warszawiaków, którzy trafili do Krakowa po powstaniu. Także artystów - stąd kawiarnia "U warszawianek" nazywana była powojenną Jama Michalika.

Posłuchaj audycji
Księga pamiątkowa kawiarni U warszawianek z ul. Sławkowskiej w Krakowie

Gościem Marzeny Florkowskiej jest Małgorzata Buyko, emerytowany kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie m.in. w Domu Matejki, córka jednej z założycielek kawiarni. Osoby, które bywały w kawiarni U warszawianek przy ul. Sławkowskiej, mają jakieś wspomnienia, zdjęcia, zapiski proszone są o kontakt marzena.florkowska@radiokrakow.pl.
 

We środę 1 sierpnia, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, o godz. 17.00, czyli o godzinie „W”, zawyją syreny alarmowe, a następnie w bazylice Mariackiej rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy. O godz. 18.30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. Na godz. 19.15 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” na ul. Wita Stwosza 12  zaplanowano specjalne spotkanie.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię