Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Nocą Umówieni w Radio Kraków

Wieczór panieński Hanki Wójciak odwiedzili Katarzyna i Wojciech Sałapa współtworzący zespół Nocą Umówieni. O ich muzyce Jan Jakub Należyty powiedział: "Do wierszy najwyższych lotów dopisują piękne melodie. I tak powstają perełki wokalno – muzyczne. Szlachetne wykonanie i kunszt instrumentalny powodują, że utworów zespołu „Nocą umówieni” słucha się z zamyśleniem i… z radością, że w dobie rytmu i byle jakości ciągle istnieje zjawisko „poezja śpiewana”.

Co to za projekt?

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne. To autorska muzyka do wierszy wybitnych polskich – w większości związanych z Krakowem – poetów. To oryginalny pomysł aranżacji na zespół kameralny (kwartet smyczkowy, fortepian i głos). To pełne zaangażowania i głębokich emocji wykonanie.

Tematyka wierszy wybranych przez autorkę muzyki – Katarzynę Sałapę, skupiona jest wokół najistotniejszej wartości w życiu człowieka – miłości. Miłości ukazanej przez różnych autorów w różnych aspektach (Halina Poświatowska „W jadowitym brzęku…”, „Nie rzuca się kobiet”, , Bolesław Leśmian „Nocą umówioną”). Pojawiają się także treści filozoficzne, jak również dowcip i gorzki humor (Wisława Szymborska „Schyłek wieku”, „Prospekt”).

Dlaczego taka nazwa?

„Nocą umówieni” to lekko przekształcone, pierwsze słowa jednego z wykorzystanych w projekcie wierszy Bolesława Leśmiana – „Nocą umówioną”. Noc kojarzy nam się z magią, głębią, oczekiwaniem… W nocy wszystko jest możliwe, w nocy wszystko odbieramy wyraźniej, intensywniej. Poezja kojarzy się z nocą, gdy zatrzymujemy się po dniu pracy czy nauki, gdy oddajemy się swobodnie myślom i uczuciom. Gdy uwalniane są zmysły.


 

 

Połączenie fantastycznych tekstów Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana wraz z autorską muzyką daje nowy, świeży, być może łatwiej przyswajalny odbiór myśli i uczuć zawarty w wierszach. Odbiór słowa za pomocą muzyki – to nasz cel.

Chcemy również propagować twórczość polskich poetów, a zwłaszcza tych często zapominanych – jak na przykład Halina Poświatowska czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.


Zdjęcia i opis dzięki uprzejmości Artystów.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię