Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Joanna i Jan Słowińscy oraz Balkan's'cream

Gośćmi Hanki Wójciak w programie Wieczór Panieński byli Joanna i Jan Słowińscy oraz Balkan's'cream.

Joanna i Jan Słowińscy byli gośćmi Wieczoru Panieńskiego. Opowiedzieli o ich najnowszych muzycznych projektach, pieśniach błatnych, rodzinnym muzykowaniu.

 

 


Do studia zawitali także przedstawiciele nowej krakowskiej formacji Balkan's'cream - Mateusz Frankiewicz i Mateusz Chmiel, którzy zaprosili słuchaczy na pierwszy koncert zespołu i opowiedzieli o swoim pomyśle na muzykę.
 

 


Joanna Słowińska


Miłośnikom etno i world music – znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Laureatka wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album "Możesz być"), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. Współpracowała m.in. z Zygmuntem Koniecznym (Noc listopadowa, Konieczny w teatrze Staniewskiego), z Elliotem Goldenthalem – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wykonując solowe partie wokalne z filmu Frida. Współtworzy zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno. Z autorskimi recitalami występowała w w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center) i większości krajów Europy.
J.A.S.S Trio

Powstało w 2013 r. jako owoc fascynacji muzyką improwizowaną. W listopadzie 2013 ukazał się pierwszy album zespołu zatytułowany KOSMODROM. Debiutancki materiał grupy to 9 autorskich kompozycji, w których inspiracje klasyką polskiej muzyki filmowej lat sześćdziesiątych łączą się z radykalnymi fakturami współczesnej muzyki improwizowanej.
Zespół tworzą: Stanisław Słowiński (skrzypce akustyczne, skrzypce elektryczne, altówka), Justyn Małodobry (kontrabas), Adam Stępniowski (perkusja).
Jan Słowiński


Autor tekstów piosenek (m.in. albumu "Możesz być" - z muzyką M. Blajdy, P. Odorowicza, J. Słowińskiej), "Zielnika polskiego" (z muz. St. Słowińskiego), przekładów poezji (z jęz. rosyjskiego i ukraińskiego), współtwórca i muzyk zespołu Muzykanci – jednej z najciekawszych polskich grup etno. Producent i promotor wielu nagrodzonych albumów fonograficznych gatunku etno i world music, projektów edukacyjnych i koncertowych; redaktor telewizyjnego magazynu folkowego Studnia (TVP Polonia), twórca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu ROZSTAJE / CROSSROADS Festival Krakow.BALKAN'SCREAM - rozkrzyczana i bardzo kremowa mieszanka bałkańskiej muzyki, łącząca wiele stylów i gatunków muzycznych, od kultury bałkanów, po hip-hop, trance i brzmienia etniczne. Inspirowane głównie własnymi melodiami, aranżacjami z regionów Bułgarii, Serbii, Macedonii i całej południowo-wschodniej ściany. BALKAN'SCREAM próbuje ukazać własny niepowtarzalny klimat, poprzez wprowadzenie instrumentów elektronicznych i orientalnych, starając się w pełni przenieść słuchacza w inny wymiar.Zespół powstał w kwietniu 2014 roku z inicjatywy Mateusza Chmiela / multiinstrumentalista / i Mateusza Frankiewicza / kontrabas i produkcja muzyczna /, którzy od wielu lat związani są z szeroko pojętym nurtem muzyki klezmerskiej i bałkańskiej.
 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię