Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ars poetica – debiutancka płyta Pawła Ruszkowskiego

Miałem silną potrzebę, żeby nie tylko czytać, ale także śpiewać wiersze moich ukochanych poetów. (…) Proces powstawania albumu był długi, ale teraz satysfakcja jest ogromna - mówił w Radiu Kraków Paweł Ruszkowski.

PAWEŁ RUSZKOWSKI - Wokalista, gitarzysta i autor muzyki. Studiuje wokalistykę jazzową w klasie wokalnej as. Anny Domżalskiej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (studia magisterskie). Na co dzień tworzy i interpretuje piosenki poetyckie, stylistycznie osadzone pomiędzy folkiem, jazzem i klasyką, choć otwarty jest na wszystkie muzyczne inspiracje.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów (wybrane utwory z lat 2010-2013 znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „ARS POETICA” – premiera koncertowa 12 lutego 2016).


Pisze też piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia (projekt „ABSENCJA” do słów Karoliny Słyk, z jazzującym septetem).

Gra solowe recitale w całym kraju, a także dla Polonii w Niemczech (m. in. Berlinie, Kolonii czy Karlsruhe). Współtworzy również większe koncerty i spektakle występując u boku wybitnych Artystów. Jest inicjatorem wielu projektów muzycznych, również takich z udziałem najmłodszych adeptów piosenki. Prowadził warsztaty piosenki przy Kościerskim Domu Kultury (wcześniej CKiS), a od roku akademickiego 2015/2016 jest instruktorem śpiewu i gry na gitarze w szkole muzycznej „MUZYKON” w Gdańsku.

Aktywnie popularyzuje regionalizm swojej małej ojczyzny (szczególnie język), występując – również daleko poza granicami Pomorza – z recitalem polskich i światowych standardów w tłumaczeniach na literacką kaszubszczyznę. W repertuarze ma także koncert współczesnej kaszubskiej piosenki artystycznej pt. „KAMISZCZI” (kasz. kamyki), opracowany na jazzowo-folkowy kwartet.Brał udział w różnorodnych projektach nagraniowych, m. in.
– „Kilar. Angelus-Exodus-Victoria” (DUX, 2013) – płyta Akademii Muzycznej w Gdańsku nagrodzona Fryderykiem 2014 w kategorii Muzyka Poważna / Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
– „Rozmowa z piramidami” (MTJ, 2012)
– „Miłota. Po kaszubsku o miłości” (Kaszubska Agencja Artystyczna, 2012)
– „Kolaż” – płyta zespołów wokalnych kierunku Jazz i muzyka estradowa AM w Gdańsku, pod kierunkiem dr Małgorzaty Kuchtyk
– „Dalekie wybrzeża ciszy” (Agencja Muzyczna Polskiego Radia, 2015)W ostatnich latach został laureatem ważnych festiwali piosenki, m.in.
– 21. Rock und Chanson Festival w Kolonii (I nagroda)
– 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (I nagroda w finale oraz nagroda publiczności w II etapie)
– 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (Grand Prix)
– 21. Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku (I nagroda i nagroda publiczności)
– 8. Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu (III nagroda, nagroda Polonii Niemieckiej oraz nagroda specjalna im. Władysława Stasiaka)
– 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (III nagroda)
– 47. i 49. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (wyróżnienia)
i wielu innych.

 

Materiały:

www.facebook.com/RuszkowskiOfficial

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię