Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„W nurcie czasu” - Romualda Oramusa

W Collegium Maius retrospektywna wystawa prac krakowskiego malarza i grafika Romualda Oramusa. Główną inspiracją dla wystawy zat. „ W nurcie czasu” była seria obrazów z motywami średniowiecznych katedr. Romuald Oramus od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego czy też symbolikę gotyckich katedr. Część prac stanowi także odwołanie słynnego dzieła Marcela Prousta w "Poszukiwaniu straconego czasu" . O wystawie i sztuce prof. Romualda Oramusa rozmawiała z artystą Jolanta Drużyńska

R.Oramus Katedra LXXVI akryl, olej, wosk na płótnie. Fot. mat .pras

J.Drużyńska rozmawia z R.Oramusem

 „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981–2021”. 


Romuald Oramus od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania.
Katedra w ujęciu artysty jest obiektem nie tyle religijnym, co próbą ukazania porządku świata i miejsca człowieka w tym labiryncie pełnym tajemnic. Jej materialność i przestrzeń, zamknięte w kamiennych ścianach, symbolizują synergię cielesności i duchowości. W architektonicznych konstrukcjach na obrazach Oramusa dostrzec możemy nie tylko nieruchome budowle przytłaczające swoim surowym monumentalizmem. To żywe organizmy, w których płynie nieprzenikniona witalność. Stały się one miejscem zmagania materialnej na wskroś cielesności z transcendentnym duchem, wymykającym się ludzkiemu pojmowaniu.

W twórczości Romualda Oramusa odnajdziemy konteksty merytoryczne oraz symboliczne przepełniające jego przedstawienia figuralne i narracyjne, choć artysta tworzy również prace utrzymane w duchu abstrakcji i strukturalizmu. Poświęcił się on głównie malarstwu sztalugowemu i grafice artystycznej, a jego prace prezentowane były zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dzieła Romualda Oramusa znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich i europejskich, jak również w kolekcjach prywatnych.

( z opisu wystawy fr)

Romuald Oramus – ( 1953) Absolwent  Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie,  krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Adama Marczyńskiego z aneksem w pracowni miedziorytu kierowanej przez prof. Mieczysława Wejmana. Po ukończeniu studiów rozpoczął działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, gdzie w 2001 roku uzyskał tytuł profesora. Od 1981 roku malarz należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Romuald Oramus uprawia grafikę oraz figuratywne malarstwo sztalugowe, wykonuje m.in. portrety, akty oraz sceny rodzajowe, podejmuje również tematykę pejzażu i wnętrz architektonicznych. Jego obrazy cechuje groteskowość oraz specyficzna, geometryczna deformacja. Malarz wykorzystuje zwykle stonowaną, ciemną gamę barwną z intensywnymi akcentami koloru, chociaż niektóre z jego obrazów przyciągają wzrok żywą i nasyconą kolorystyką.

Sztuka artysty ma głęboką wymowę i symboliczne znaczenie, Romuald Oramus często porusza tematykę związaną z ludzką egzystencją i jej przemijalnością.

W ostatnich latach sztuka artysty zbliża się niekiedy w kierunku abstrakcji (np. w cyklu malarskim „Katedra”).

 

biogram na podstawie ttps://www.galeria-attis.pl/artysta/romuald-oramus/

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię