Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 19.09.2020 r.

(fot.NASA/Wikipedia)

 

Posłuchaj marsjańskich opowieści mineraloga prof. MACIEJA PAWLIKOWSKIEGO z Akademii Górniczo - Hutniczej, który  jako geolog zajmuje się także marsjologią  "czerwonej planety".

Jakie badania prowadzone są na krakowskiej uczelni i jakie są sposoby pozyskania, wytworzenia z marsjańskich skał wody, niezbędnej do życia.?

Czy marsjańskie skały podobne są do tych występujących na Ziemi?

 

 

 

( fot.Wikipedia)

 

Ekspert z zakresu historii medycyny  prof. JANUSZ SKALSKI  z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomina wkład Polski w rozwój szkolnictwa, także medycznego,  w INFLANTACH.

Już  w 1582 r. król Stefan Batory założył  w RYDZE  Kolegium Jezuickie, na prawach uniwersytetu.  A jakie były jego dalsze losy ?  

Posłuchaj!

 


 

 

Wielkopolski RADLIN ( fot. Red81/Wikipedia)

 

Prof. STANISŁAW LORENC (ur. 8 listopada 1943 w Radlinie, zm. 19 stycznia 2020 w Poznaniu) był geologiem, w latach 2002–2008 rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w POZNANIU.

Jego prace naukowe z lat 70. i 80. XX w. dotyczyły problemów geologii Sudetów, szczególnie Gór Kaczawskich, których budowa była wtedy najmniej poznana wśród wszystkich rejonów sudeckich.

Od lat 90. badania naukowe poświęcił między innymi analizie osadów dennych Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i szelfów Wietnamu orazi Chin,

w ramach międzynarodowego programu badań dna oceanicznego w strefach wulkanicznych.

Naukowy dorobek prof. Stanisława Lorenca przybliża prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię