Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dnia 19.01.2020 r.

Hans Christian Oersted ( fot.Wikipedia)

 

Wybitny popularyzator wiedzy prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ informatyk i biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej przypomina nam - użytkownikom internetu i satelitarnych telefonów - czym w XIX. w był telegraf i dlaczego jego wynalazek to taki ważny etap w historii przekazywania informacji na odległość.

A zaczęło się w roku 1820 od odkrycia zjawiska elektromagnetyzmu przez duńskiego fizyka i chemika HANSA CHRISTIANA OERSTEDA (1777 - 1851).

(fot.Userpatryk15/Wikipedia).

 

W prostym eksperymencie pokazał, że igła kompasu odchyla się pod wpływem prądu w przewodzie.

Posłuchaj!

 


 

 

(fot.Krzysztof/Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności omawia i naukowy dorobek geologa HALINY PIEKAREK - JANKOWSKIEJ (1948 -2011), związanej z Uniwersytetem Gdańskim, specjalistki w zakresie hydrogeologii morskiej.

To ona między innymi zbadała przyczyny niewielkiego zasolenia wód Zatoki Puckiej.

Posłuchaj!

 


 

 

Nagrobek Otfrida Foerstera i jego małżonki Marthy Forester Bauer na wrocławskim cmentarzu Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

(fot.Bankotravel/Wikipedia)

 

Badacz historii medycyny prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomina kto był lekarzem Włodzimierza Lenina i za jaką kwotę przez ostatnie dwa lata opiekował się tym sowieckim przywódcą.

Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię