Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.31.05.2020 r.

Wacław Sierpiński 1928 r. ( fot.Wikipedia)

 

 

Matematycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego  dr. KRZYSZTOF CIESIELSKI i dr ZDZISŁAW POGODA dyskutują o matematycznych pojęciach, terminach związanych z nazwiskami.

 

Dywan Sierpińskiego – fraktal otrzymany z kwadratu za pomocą podzielenia go na dziewięć (3x3) mniejszych kwadratów, usunięcia środkowego kwadratu i ponownego rekurencyjnego zastosowania tej samej procedury do każdego z pozostałych ośmiu kwadratów. Nazwa pochodzi od nazwiska Wacława Sierpińskiego.

Wacław Franciszek Sierpiński (ur. 14 marca 1882 w Warszawie, zm. 21 października 1969 tamże) – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej.

Pozostawił olbrzymi dorobek naukowy, obejmujący, poza wieloma książkami, 724 prace i komunikaty, 113 artykułów i 13 skryptów. Prace te dotyczyły teorii liczb, analizy matematycznej, ogólnej i opisowej teorii mnogości, topologii mnogościowej, teorii miary i kategorii oraz teorii funkcji zmiennej rzeczywistej. Szczególne znaczenie mają jego prace na temat pewnika wyboru i hipotezy continuum.  (Wikipedia)

 


 

Dywan Sierpińskiego po 6 krokach (fot.Damian Yerricki/Wikipedia)


Czasami ich brzmienie może szokować:  " trąbka Borsuka", "dywan Sierpińskiego",  "domek Binga".

Posłuchaj!

( fot .Zjedn. Zakłady kartogr. i wyd. Książnica-Atlas S.A., Lwów-Warszawa 1923/Wikipedia.)

 

Dorastał we LWOWIE. Miał 16 lat, gdy w 1945 r. jego matkę za działalność w Armii Krajowej aresztowało NKWD  i wysłało na 10 lat  do syberyjskiego łagru. 

Przeżyła tylko dwa lata, a jej syn ekspatriowany ze Lwowa  znalazł się w Krakowie, a potem w ZAKOPANEM gdzie zdał maturę.

Ciąg dalszy życiorysu JANUSZA HORZEMSKIEGO  (1928 - 2018),  geologa  i muzealnika  związanego z Akademią Górniczo - Hutniczą  przedstawia prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ.

Posłuchaj!

 


 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię