Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.3.05. 2020 r.

Markowe Szczawiny rok 1906

Pomnik Hugona Zapałowicza i Władysława Schafera w ZAWOI ( fot. Zorro2212/Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina sylwetkę HUGO ZAPAŁOWICZA.

Urodził się w 1852 r. Lublanie, a zmarł w 1917 r. w Perowsku, w rosyjskiej niewoli.

Był prawnikiem, prekursorem turystyki babiogórskiej, podróżnikiem, botanikiem, badaczem Karpat i gór środkowej Argentyny.

W 1888 r. z Wiednia wyruszył w podróż dookoła świata. W jej trakcie zgromadził zbiory fauny i flory oraz poczynił wiele zapisków na temat napotykanych plemion indiańskich, a najwięcej czasu poświęcił Indianom Tehuelczom, wędrownym mieszkańcom Patagonii.

Swą podróż opisał w dwutomowej książce pt. "Jedna z podróży naokoło ziemi" wydanej we Lwowie w 1899 r. Sporządził mapę geologiczną Patagonii i ogłosił kilka prac naukowych dotyczących tego regionu.

Posłuchaj!

 

Podróżnik i botanik HUGO ZAPAŁOWICZ (ur.1852 Lublana - zm. 1917 Perowsk) kojarzony jest powszechnie z Babią Góra, gdyż był także prekusorem babiogórskiej turystyki.

Na wojskowej emeryturze zamieszkał w Zawoi.

W 1905 r. w MAKOWIE (wówczas jeszcze nie "podhalańskim" w nazwie!) założył Babiogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a rok później doprowadził do zbudowania schroniska na polanie MARKOWE SZCZAWINY na północnym stoku Babiej Góry, które zostało oddane15.09. 1906 r. Składało się wówczas z kuchni, jadalni, pięcioosobowej izby dla panów i trzyosobowej izby dla pań.

 

Powstałe schronisko miało być odpowiedzią strony polskiej na silną ekspansję na tych terenach niemieckiego towarzystwa Beskidenverein, które posiadało m.in. schronisko turystyczne na Babiej Górze.

PIOTR BOROŃ

O historii schroniska na Markowych Szczawinach, które zostało rozebrane sto lat później w 2006 r. opowiadają: historyk PIOTR BOROŃ, w latach 80. XX w społeczny kustosz Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach oraz JERZY ŻAK, przewodnik z Oddziału PTTK w Suchej Beskidzkiej, który jest inicjatorem rekonstrukcji schroniska z 1906 r., tym razem na terenie Skansenu w ZAWOI - MARKOWEJ.

A jakie elementy zachowały się ze starego schroniska, czy jest szkic pozwalający na jego odtworzenie?

Posłuchaj!

Oddane w 2010 r. nowe schronisko PTTK na Markowych Szczawinach  (fot. Jerzy Opioła/Wikiepdia).

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię