Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.3.05.2015 r.

Prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI mineralog z Akademii Górniczo – Hutniczej opowiada o współpracy naukowców różnych dyscyplin przy badaniach podziemi archikatedry w PRZEMYŚLU. Skąd pochodził materiał, między innymi piasek oraz bloki kamienne używane do budowy romańskiej Rotundy św. Mikołaja. Posłuchaj!


 

W światowych leksykonach i encyklopediach przy nazwisku urodzonego w Środzie Wielkopolskiej matematyka FRANCISZKA MERTENSA (1840 -1927) próżno szukać związków z Polską, a tymczasem w roku 1865, w wieku 25 lat, objął on katedrę matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i kierował nią przez 19 lat. W roku 1884 przeniósł się z Krakowa do Grazu, by objąć katedrę na tamtejszej Politechnice i wkrótce został jej rektorem. Pięknie mówił po polsku i podpisywał się Franciszek.

Tego polsko – austriackiego uczonego przypomną dr KRZYSZTOF CIESIELSKI i dr ZDZISŁAW POGODA z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posłuchaj!

 

Znawca historii medycyny prof. Janusz Skalski ( Collegium Medicum UJ) przypomina sylwetkę WITELONA, pochodzącego ze Śląska trzynastowiecznego mnicha, fizyka, matematyka filozofa i optyka, twórcy podstaw psychologii. Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1718664

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię