Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 3.03.2019.

(fot.Tau,olunga/Wikipedia)

 

Astronom z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w NIEPOŁOMICACH, dr ADAM MICHALEC  opowiada o marcowym niebie A.D. 2019 r. , o tym co możemy na nim zaobserwować "gołym okiem", a do czego konieczny jest już specjalistyczny sprzęt. 

Wyjaśnia też zależności między astronomią a kalendarzem i objaśnia dlaczego Wielkanoc w tym roku przypada dopiero 21. kwietnia.

Posłuchaj!
 

 


 

(fot.Levin C.Handy/Wikipedia)

 

Fonograf !  Ten genialny wynalazek, został skonstruowany przez Thomasa Alvę Edisona (1847 - 1931) w 1877 r. , a opatentowany rok później.

O fonografie, jednym z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku, o poprzedniku gramofonu, opowiada prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ z Akademii Górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

 


 

Uniwersytet w Brnie ( fot.Iveta Zieglova/Wikipedia)

 

O życiu i naukowej pracy geologa SONII DYBOVEJ - JACHOWICZ (1930 Ostrawa - 2014 Sosnowiec) informuje prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.
Rodzina jej ojca, o górniczych tradycjach, pochodziła z okolic Wieliczki, Bochni i Nowego Sącza, natomiast matki z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej.
Urodziła się w czechosłowackiej Ostrawie i studiowała w Brnie, ale stypendium na Akademii Górniczo - Hutniczej rozpoczęło polski okres  jej  pracy naukowej.
Posłuchaj!
 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1900013

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię