Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.29.09.2019 r.

(fot.Gang65/Wikipedia)

Pszczoły potrafią tańczyć, ale ich taniec nie jest rozrywką, tylko skomplikowanym systemem porozumiewania się pszczelej społeczności.

Badania prowadzone w tym zakresie przez laureata Nagrody Nobla z 1973 r. austriackiego biologa KARLA VON FRISCHA (1886 -1982) dowiodły, że orientacja wykonywanych przez pszczoły ruchów okrężnych wskazuje kierunek, w którym znajduje się pokarm, zaś częstotliwość ruchów pszczelego odwłoka wskazuje odległość. Pszczoły orientują się w przestrzeni, wykorzystując obserwacje kąta padania promieni słonecznych i polaryzacji światła.

Posłuchaj biocybernetyka prof. RYSZARDA TADEUSIEWICZA z Akademii Górniczo - Hutniczej, który także prowadził badania nad pszczelimi rodzinami !

 


 

 

Osydian - fot.Wikipedia

 

Obsydian - ta nazwa pojawia się już w 320 r. p.n.e. Jest to kwaśna skała złożona niemal wyłącznie ze szkliwa wulkanicznego . Naturalne szkło powstaje w wyniku natychmiastowego stygnięcia magmy.

Przed wynalezieniem żelaza, w epoce kamienia, z tej skały robiono narzędzia, groty do strzał i skrobaki do skór.

(fot.Wilson44691/Wikipedia).

 

O obsydianach na greckiej wyspie MILOS, w archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim, opowiada mineralog prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI z Akademii Górniczo - Hutniczej.

Posłuchaj!

 


 

CIĘŻKOWICE - Skamieniałe Miasto  ( fot. Jerzy Opioła/Wikipedia).

 

Geolog JÓZEF WACŁAW POBORSKI (ur. 1911 Lusławice - zm. 1998 Kraków) czuł się silnie związany ze stronami, z których pochodził: z okolicami Tarnowa, Rożnowa, z Pogórzem Ciężkowickim.

Na emeryturze był jednym z  inicjatorów i współtwórcą Ciężkowicko -Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Podjął też badania tamtejszych wód mineralnych i był pomysłodawcą ich eksploatacji. Zajmował się również historią tego regionu.

Ale to tylko epizod w jego naukowej karierze.

Dorobek prof. Józefa Poborskiego, związanego z krakowską Akademią Górniczo - Hutniczą, przedstawia prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

 

 


 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię