Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.26.04. 2020 r.

Muzeum Eschera w Hadze (fot. Kent Wang & Parvusz/Wikipedia)

 

Choć w młodości nie lubił matematyki, to jako artysta inspirował się nią .

Holenderski malarz i grafik MAURITS CORNELIS ESCHER (1898 -1972 ) pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierał w szkole średniej w Arnhem. Potem przeniósł się do miasta Haarlem i zaczął studiować w Szkole Architektury i Sztuk Dekoracyjnych, którą ukończył w 1922 r. Następnie 13 lat mieszkał we Włoszech i tam powstała ponad połowa jego prac.

(fot. Hans Peters ANEFO /Wikipedia).

 

Po dojściu do władzy Mussoliniego, Escher wyjechał w 1935 roku do Szwajcarii, ale nie mogąc się tam zadomowić dwa lata później przeniósł się do małego miasteczka koło Brukseli. Po raz ostatni przeprowadził się w 1941 roku do Holandii, gdzie mieszkał aż do śmierci.

Światową sławę zdobył jako autor grafik, w których – często z inspiracji matematycznych – formy przestrzenne były ukazywane w sposób sprzeczny z doświadczeniem wzrokowym.

O jego twórczości inspirowanej matematyką rozmawiają: dr KRZYSZTOF CIESIELSKI i dr ZDZISŁAW POGODA z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj!

 

 


 

Przełom Soły w Beskidzie Małym. Widok z góry Czupel. ( fot. Wikipedia).

 

Był wybitnym znawcą geologii Karpat.

WIESŁAW NOWAK (1928 -1987) urodził się w ANDRYCHOWIE w 1928 r. Liceum Ogólnokształcące ukończył w BOCHNI, a maturę zdał w KĘTACH. po czym wybrał studia geologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jeszcze jako student rozpoczął pracę w oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie, gdzie był zatrudniony do emerytury.

W 1961 roku uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych za pracę pt. “Geologia brzegu karpackiego między Wisłą a Sołą”.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1970 roku po przedłożeniu pracy o stomiosferidach warstw cieszyńskich polskiego Śląska Cieszyńskiego. Praca ta została wyróżniona nagrodą naukową im. Ludwika Zejsznera.

Wiesław Nowak zmarł w 1987 r. i pochowany został w ANDRYCHOWIE.

Jego naukowy dorobek przypomina prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię