Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.22.12.2019 r.

Piec kaflowy w pałacu w Carskim Siole ( fot. Stan Shebs/Wikipedia)

 

Piec kaflowy odchodzi do historii jako źródło ogrzewania, ale nadal ma swoje zalety estetyczne, zwłaszcza, gdy zbudowany  jest z artystycznie wykonanych kafli.

Mineraloga z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJA PAWLIKOWSKIEGO  interesuje jednak inna kwestia;  jakie niegdyś stosowano masy ceramiczne, aby piec dobrze grzał.

Posłuchaj!

 

 


 

 

Radioodbiornik z 1938 r. ( fot.Wojciech Pysz/Wikipedia)

 

Pochodzący z krakowskiej rodziny nauczycielskiej, urodzony w 1891 r. WITOLD WILKOSZ (zm. 1941 r.) był matematykiem, fizykiem i filozofem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Wiele uwagi poświęcał także popularyzacji nauki, szczególnie matematyki , a wykorzystywał do tego audycje emitowane przez Polskie Radio Kraków

Jego zasługi przypomina dr DANUTA CIESIELSKA z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.   Posłuchaj!

 

 


 

(fot.Zyxist/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina życiorys i naukowy dorobek, urodzonego w 1911 r. w Petersburgu prof. MIECZYSŁAWA BUDKIEWICZA.

(fot. archiwum AGH)

 

Ten mineralog i petrograf był pierwszym dziekanem Wydziału Ceramicznego Akademii Górniczo - Hutniczej i autorem ponad 120 prac dotyczących surowców mineralnych i ceramicznych. Badania prowadził głównie na Dolnym Śląsku. Zmarł w Krakowie w 1992 r.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię