Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.20.05.2018 r.

Załoga "Apollo13" (fot.NASA/Wikipedia)

"Inżynieria medyczna a wyprawa w kosmos" !   Przyznają Państwo, że to intrygująco brzmiący temat.

Rozwijają go: prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ - informatyk i biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej oraz prof. PIOTR AUGUSTYNIAK kierownik Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

Posłuchaj!

 

Prof. PIOTR AUGUSTYNIAK

 

Prof.RYSZARD TADEUSIEWICZ

 

 


 

(fot.Wikipedia).

 

 

Prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomina naukowe osiągnięcia urodzonego w 1815 r. w Poznaniu ROBERTA REMAKA (zm.1865), polskiego i niemieckiego lekarza, żydowskiego pochodzenia.

Ten histolog, fizjolog i neurolog był twórca nowoczesnej embriologii. Odkrył, że wszystkie komórki pochodzą od innych komórek. Z jego nazwiskiem związane są włókno osiowe Remaka, pasmo Remaka, włókna Remaka, zwój Remaka, prawo Remaka-Virchowa.

Posłuchaj!

 

 


 

 

GLICHÓW ( fot.Jerzy Opioła/Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEKSANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina naukowy dorobek geologa prof. HENRYKA JURKIEWICZA , który urodził się w 1926 r. w GLICHOWIE w gminie WIŚNIOWA w powiecie myślenickim.

Jako pierwszy w Polsce udowodnił występowanie otwornic na wtórnym złożu. Opisany przezeń nowy gatunek otwornicy Glomospira został wyeksponowany w Muzeum Przyrodniczym w Londynie. Jego prace dotyczące otwornic cytowane są w literaturze światowej.

Posłuchaj!

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

1821592

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię