Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.6.02.2021 r.

 

Ceniony popularyzator nauki, profesor RYSZARD TADEUSIEWICZ - informatyk i biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej przypomina historię nadawania akademickiego tytułu "Doctora honoris causa".

Co ów tytuł oznacza, komu i kiedy rozpoczęto go nadawać, w którym wieku, w jakim kraju i jaka jest polska tradycja honorowania owym wyróżnieniem.?

Warto zapamiętać, że pierwsze polskie tytuły " Doctora honoris causa" nadał na początku XIX w. Uniwersytet Jagielloński.

Prof. Ryszard Tadeusiewicz w lutym 2020 r. został wyróżniony tym tytułem przez Uniwersytet Techniczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy za zasługi dla rozwoju polskiej informatyki.

To Jego 14. tytuł. Krakowski uczony ma 14 doktoratów honoris causa: 4 zagraniczne i 10 krajowych, w tym 3 przyznane przez krakowskie uczelnie.

A który był pierwszy ?

 

Posłuchaj!

 

 


 

Bańska Szczawnica - Słowacja ( fot. Daniel Skreno /Wikipedia)

 

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI przybliża projekt powstały w środowisku naukowym państw Europy Środkowej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry).

Projekt Heritage of Mining and Metallurgy (HMM) ma zabezpieczyć przed dewastacją i rewitalizować stare nieeksploatowane już kopalnie.

Są one zazwyczaj albo zalewane albo zaśmiecane, a tymczasem dziedzictwo górnictwa i hutnictwa w centralnej Europie zasługuje na popularyzację i turystyczne udostępnienie.

Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię