Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.12.07.2020 r.

(fot. National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office /Wikipedia)

Eksplozja bomby Ivy Mike, test bomby wodorowej 1 listopada 1952 na  atolu Eniwetok.

 

 

Prof. RYSZARD TADEUSIEWICZ informatyk i biocybernetyk z Akademii Górniczo - Hutniczej przedstawia naukowy dorobek polskiego i amerykańskiego matematyka STANISŁAW ULAMA (1909 - 1984)

Urodził się we LWOWIE, w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec, JÓZEF ULAM, był adwokatem urodzonym we Lwowie, zaś matka Anna Auerbach urodziła się w STRYJU.

( fot. Los Alamos National Laboratory  ok.1945./ Wikipedia)

 

Po ukończeniu studiów we Lwowie wyruszył w podróż po Europie, by osiąść w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie każde wakacje spędzał w Polsce – ostatni jego pobyt w rodzinnym Lwowie miał miejsce latem 1939.

Stanisław Ulam był przedstawicielem lwowskiej szkoły matematycznej i współtwórcą amerykańskiej bomby termojądrowej.

Posłuchaj!

( fot.  Jennifer Boyer/Wikipedia)

 

Rotunda św. św. Feliksa i Adaukta (pierwotnie Najświętszej Panny Marii) należy do najstarszych budowli kamiennych w Polsce i najlepiej zachowanych obiektów architektury przedromańskiej.

Obecny jej wygląd jest wynikiem rekonstrukcji przeprowadzonej przez ADOLFA SZYSZKO - BOHUSZA w latach 20. XX wieku oraz prac archeologicznych z lat 60. i 70. tego stulecia.

O badaniach prowadzonych obecnie w tym miejscu opowiada mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI.

Posłuchaj!

 


 

 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię