Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.12.01.2020 r.

(fot.Jacek Halicki/Wikipedia)

 

Wiele minerałów poprawiających jakość gleby znajduje się w nawozach sztucznych.

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI proponuje jednak jeszcze inne rozwiązanie.

W kamieniołomach na hałdach gromadzone są odpady, które zawierają wiele cennych minerałów i po dodaniu ich do gleb piątej czy szóstej klasy (a takich w Polsce nie brakuje), mogłyby znacząco poprawić jakość gleby.

Na przykład minerały ilaste powodują wzrost retencji wody.  Posłuchaj!

 


 

 

Całkowite zaćmienie Słońca we Francji 11.08.1999 r. ( fot.Luc Viatour/Wikipedia).

 

Astronom dr ADAM MICHALEC z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w NIEPOŁOMICACH opowiada o ciekawych zjawiskach, które będziemy mogli zaobserwować na niebie w 2020 roku.

Dwa całkowite zaćmienia słońca będą widoczne tylko na południowej półkuli, inne zjawiska będzie można zobaczyć w Polsce, ale tylko przy użyciu teleskopów i... przy dobrej pogodzie.

A jak aktywne będzie Słońce w przyszłym roku?

Posłuchaj!

 


 

 

SKIERBIESZÓW - fragment parku dworskiego. ( fot.Shlieiderbmx/Wikipedia)

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina geologa związanego z Akademią Górniczo - Hutniczą STANISŁAWA WĘCŁAWIKA, który urodził się w 1927 r. w SKIERBIESZOWIE koło Zamościa, a zmarł w Krakowie w 1994 r.

Od 1969 roku zajmował stanowisko Kierownika Zakładu Geologii Regionalnej i Ochrony Złóż na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym tej uczelni.

(fot.Archiwum AGH).

 

Opublikował łącznie 99 prac, w większości dotyczących Karpat Polskich. Jednym z głównych nurtów jego działalności naukowej było występowanie źródeł wód mineralnych w Karpatach, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Beskidu Niskiego.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię